İsrail'in geçtiğimiz günlerde Gazze'deki El-Ehli Baptist Hastanesi'ni vurmasının ardından Türkiye, desstek için 3 günlük milli yas ilan etitiğini duyurmuştu. Milli yas nedeni ile iptal edilen konserler arasında Zeynep Bastık'ın 20 Ekim'deki konseri de yer aldı. Bunun üzerine ünlü şarkıcı sosyal medya hesabından konserin başka bir tarihe erteleneceğini duyurdu ve ardından sitem dolu bir yazı yayınladı.

"ANLAMAK İSTEMİYORUM ANLAYAMIYORUM"

Sahne şovlarıyla bilinen ve sık sık magazin dünyasında adından söz ettiren Bastık, sosyal medya hesabında "neden acıyı paylaşmak demek binlerce insanın işlerinin durdurulması, mesleğini icra edememesi demek; bunu anlamak istiyorum, anlayamıyorum.." dedi. Bu paylaşım kısa sürede büyüdü ve ünlü isme tepkiler de gecikmedi. İşte o paylaşım; 

zeynep-basitk-aciklama

"Hepimiz yaşanan savaştan, yiten canlardan son derece üzgünüz, korkunç görüntülerin etkisindeyiz. Ve fakat bizim de herkes gibi bir mesleğimiz, sürdürmek zorunda olduğumuz bir işimiz var" diyen Bastık açıklamasında "Bir acıyı paylaşırken beklenen ilk ve tek şey konserlerin, tiyatro oyunlarının, tüm sanat aktivitelerinin yani insanların aylarca maddi manevi emekler verdiği işlerinin iptal edilmesi mi olmalı? Kocaman bir sektörüz. Binlerce insanın evine ekmek götürdüğü, ciddiyetle yürütülen, nice zorluklara rağmen varlık göstermeye çalışan sanatçılar ve emekçilerle dolu büyük bir sektörüz. Tıpkı diğer sektördeki insanlar gibi bizim de sorumluluklarımız, ailemiz, sürdürmek zorunda olduğumuz bir yaşantımız var. Bir karar alındıysa buna saygı duyuyoruz. Zaten gayriresmi şekilde günlerdir yastayız. Sadece neden acıyı paylaşmak demek binlerce insanın işlerinin durdurulması, mesleğini icra edememesi demek; bunu anlamak istiyorum, anlayamıyorum..."