Zonguldak'ta etkisini sürdüren fırtına ve sağanak yaşamı olumsuz etkiliyor. Kentte gece saatlerinden itibaren devam eden fırtına nedeniyle ağaçlar yollara devrildi. Bir apartmandan düşen taş ve tuğla parçaları park halindeki otomobili kullanılamaz hale getirdi. 6 metreyi bulan dalgalar sahildeki kaldırımları yıktı. Deniz suyu alt katlardaki iş yerlerine doldu.

zonguldak-firtina-gemi-ikiye-bolundu-19kasim2023- (1)

KARAYA SÜRÜKLENDİ

Fırtına nedeniyle açık denizde bulunan gemiler Zonguldak Limanı’na sığındı. Ereğli Limanı'nda bulunan Panama bandıralı kuru yük gemisi ise karaya sürüklendi. Şiddetli rüzgarın etkisiyle sürüklenen yaklaşık 100 metre uzunluğundaki kuru yük gemisi, karaya çarparak ikiye ayrıldı.

zonguldak-firtina-gemi-ikiye-bolundu-19kasim2023- (4)

13 PERSONEL TAHLİYE EDİLDİ

Fırtına nedeniyle ikiye bölündükten sonra kıyıya sürüklenen geminin personeli tahliye edildi. Kıyıya sürüklenen geminin parçası, limanın beton duvarlarına çarptı ve kıyıdaki amfi tiyatroya zarar verdi. İhbar üzerine bölgeye Sahil Güvenlik botu ile itfaiye ekipleri sevk edildi. Gemide bulunan yabancı uyruklu 13 personel, ekiplerce tahliye edilerek Ereğli Öğretmenevi'ne yerleştirildi. Çevrede güvenlik önlemleri alan ekiplerin çalışmaları sürüyor.

zonguldak-firtina-gemi-ikiye-bolundu-19kasim2023- (2)

OKULLAR TATİL EDİLDİ

Zonguldak Valiliği, fırtına ve sağanak yağıştan dolayı yarın okulların 1 gün süreyle tatil edildiğini bildirdi. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, "Zonguldak il genelinde; 20 Kasım 2023 Pazartesi günü, olumsuz hava şartları nedeniyle tüm resmi/özel örgün ve yaygın eğitim kurumlarında (rehabilitasyon merkezleri ve özel kurslar dahil) eğitim öğretime 1 gün süreyle ara verilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamile personel de 20 Kasım 2023 tarihinde bir gün idari izinli sayılacaktır" denildi.