Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, gündeme dair açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar:

"Durup dururken imza süreci başlamadı. Herkes memnun mesut, dünya toz pembe, kimse şikayet etmiyor, boş vaktimiz var gidip imza toplayalım denmedi."

"Olağanüstü bir kişiyle muhatap oluyoruz. Milyonların maç skorlarına, hafta sonu skorlarına bütün haftasını etkilediği futbol sektörünün nasıl son derece ilginç, garip, kindar, son derece kolay günü anı kurtarmak için yalan söyleyen bir insanın elinde olduğunu anlatmaya çalışacağım. Biz artık bıktık devamlı kendimizi müdafaa etmekten. Riyad'da ihaleyi bize çıkardılar. Yine aynı şeyi yapıyorlar. En son sert cevabı mecburen, istemeyerek, üzülerek vermek zorundayım. Onlar siyaseti karıştırdıkları için siyasete değinmek zorundayım."

"İKİ TELEFONUNDA DA BYLOCK ÇIKAN ADAM BİZE VATAN MİLLET DERSİ VEREMEZ"

"Söz konusu milli değerler ise bize laf edecek en son kişi sizsiniz! İki telefonunda da bylock çıkan adam bize vatan millet dersi veremez! Bu ülkeyi de anlamıyorum artık! Bu örgütün kenarından köşesinden geçenlerin futbolun içinde yer almaması lazım. Adam mı kalmadı bu ülkede? Bu FETÖ unsuru hala futbolun içerisinde. Daha fazla o günlere dönme adımları atılmaktadır."

"BELEDİYELER, İMZA VEREN KULÜPLERE BASKI YAPIYOR"

"Belediyelere talimat gidiyor. Belediyeler, imza veren kulüplere baskı yapıyor. Para sözü, vaadi veriyor. Kendisi aradığında da 'Size Ali Koç mu baskı yapıyor?' diyor. Bu bir seçim değil, beni buraya kimin getirdiğini biliyor musunuz? Bana yapılan ona yapılır diyor."
"Bazı kulüplere de şey diyorlarmış, bu başkan gidecek bir şekilde de ali koç göndertti denmesin diye böle uzuyor"

DURSUN ÖZBEK'E ÇOK AĞIR SÖZLER: BEN BÖYLE ZİGZAG YAPSAM, HER TARAFIM OYNASA UTANIRIM

"Dursun Özbek'i anlamakta zorlanıyorum. Bu kadar rahat pozisyon değiştirmek.. Sadece bu konuda değil, pek çok konuda! Ancak bu ülkede itibar görür, bu ülkede sorgulanmaz. Benle görüşmek istemişti, öyle olmadığını söyledi. Aracı 'Siz istemiştiniz' dedi. Kimse sorgulamadı. Önce 14 Aralık'ta 'TFF'ye güveniyoruz' diyor. 24 Aralık'ta 'Tarihin en kötü başkanı Mehmet Büyükekşi'nin istifa etmesini istiyoruz' diyor. 1 Nisan'da 'O koltuklarda oturmak vicdanınıza sığıyor mu?' açıklaması var. Ben böyle açıklamalar yapsam biri hakkında, suratına bakmam. Urfa'da 'Seçimi neden önce çeksin, TFF'ye saygı duymak lazım' diyor. Bu başkan imza kampanyasını ilk başlatanlardan. Rekabette avantaj yaratmak için böyle... Ben böyle zigzag yapsam, her tarafım böyle oynasa utanırım."

"BEN DURSUN ÖZBEK'İ ANLAMAKTA ZORLANIYORUM. BU KADAR RAHAT POZİSYON DEĞİŞTİRMEK... BU, ANCAK BU ÜLKEDE SORGULANMAZ."

"Urfa'da telefon geliyor, Dursun Özbek iftarda apar topar Mehmet Büyükekşi ile görüşüyor. Ondan yardım isteniyor sanırım '15-20 gün ne fark eder' diyor. Sayın Özbek 'Biz hedefe ulaştık, adam zaten seçim olacağını söylüyor' diye düşünüyor herhalde. Toplantıda kendilerine sordum, inkâr etmiyorlar. Birkaç kulüp daha var 18 Temmuz için sözcü olan."

"DEVLET İLE PROBLEMİMİZ YOK AMA SİYASETİN BİZLE PROBLEMİ OLDUĞUNU HİSSEDİYORUZ"

"Ankara'da bize karşı olan iddialar inanmaya müsait bir anlayış var. Altı senedir gidiyoruz anlatıyoruz... Biz bir gidiyorsak, bizle alakalı gidenler on kere gidiyor. Riyad için çağırın, sorun dedik. Onlar da biliyor soruşturulduğunda başka şeylerin çıkacağını. Atatürk görselleri, 100. yıl logoları, Norm Ender'in 'Parla' şarkısında taviz veren, milli değerlerden bahsediyor! Sen kimsin milli değerlerden bahsedecek? Neden bizim hakkımızdaki asılsız şeyler Ankara'da büyütülüyor. Devlet ile problemimiz yok ama siyasetin bizle problemi olduğunu hissediyoruz ve görüyoruz."

"TRABZONSPOR DA ENTERESAN..."

"Trabzonspor da enteresan... Başkan'ın ağır açıklamaları var TFF için.. İmza vereceklerini söylediler, sonra ne oldu bilmiyorum. 'Seçim istiyorduk, hedefimize vardık. Daha geç oluyor ama bu başkan gidiyor' diyebilir. Sayın Başkan'a soruyorum size söylendiği gibi bu başkan aday mı, değil mi? En ağır ve istikrarlı şeklinde TFF'nin değişmesi gerektiğini söyleyen Trabzonspor'dur. İmza vereceğini söyleyendir. Dursun Bey gibi git gel yaşamamıştır. Trabzonspor'un sözünün arkasında durmadığını söylemiyorum, 18 Temmuz'dan sonra esneklik sağladılar. Diğer kulüpler 18 Temmuz'a inanmıyor ve samimi bulmuyor."

"YAKINDAN, UZAKTAN SİYASETLE ALAKAM YOK"

"Daha önce 'Siyasete girersem, suratıma tükürün' dedim. Bunu bir şekilde Ankara'ya inandırıyorlar. Bizim eski başkanımız 'Proje' dedi, bir şeyler söyledi. Bizi devamlı siyasete çekiyorlar. Yakından, uzaktan siyasetle alakam yok! Bu yalanı çıkaranlar, ahirette hesabını verecek."

"2. LİG VE 3. LİG KULÜPLERİNE PARA DAĞITMIŞLAR. YALANSA YALAN DEYİN"

"En merak ettiğim, CHP belediyeleri düğmeye bastı, Reis'i yıkmaya çalışıyorlar diyorlar. Olacak iş mi? Bazı kulüpleri günde 7-8 kez arıyor. Volkan Can kulüpleri arayıp 'İmza verenlerin maçlarına atanan hakemlere daha titizlikle bakılıyor' diyor. Maddi destek imalarında bulunuyor. Dijital bir yerle anlaşmışlar, 50 milyon TL'lik, 25 milyon TL de bonusları var. Bunun %60'ını fatura kesmeden peşin almışlar ve 2. Lig ve 3. Lig kulüplerine dağıtmışlar. Yalansa yalan deyin."

"NİYE İMZA TOPLAMA İHTİYACI DUYDUK?"

"Niye imza toplama ihtiyacı duyduk? 18 Temmuz ortada yokken imza toplama süreci başladı. Zaman kazanmak için 18 Temmuz tarihi verildi. Bu tarih ile bazı kulüpler yanlarına çekildi. Ben aday olmayacağım, beni de rencide etmeyin, Avrupa Şampiyonası'na gideyim, aday olmayıp bırakacağım dediği için bazı kulüpler inandı. Bazı kulüpler de neyin ne olduğunu bilmelerine rağmen rekabette kendilerine avantaj sağlayabilmek için nasıl zikzak çizdiklerini anlatmaya çalışacağım."
"Belki de Türkiye’de en güvenilmez kurum TFF. Belki de en güvenilmez sektör de Türkiye'deki futbol sektörüdür."

"TFF BAŞKANI İLE GALATASARAY ARASINDA GARİP BİR İLİŞKİ VAR"

"Bu sezon, hiçbir sezonda olmadığı kadar kaotik bir ortam var. Pek çok kriz, skandal oldu. Riyad, hakem tokatlanma olayı, bir takım sahadan çekildi, Süper Kupa, sızan görüntüler, hakemlerin ifadeleri, beklentiyle bilmem neyle karar verenler... Bir sürü şey oldu üst üste. Kendisi hakem dışında sıkıntımız yok diyor ama krizleri yönetemedi. Kriz yönetimi olağanüstü kötü. Yalpalaya yalpalaya gereken cesareti ve iradeyi gösteremediği için kulüpler arasında sıkıntı oluştu. Bugün Türk futbolunda büyük bir güven bunalımı var. Türkiye'deki en güvenilmez kurum Türkiye Futbol Federasyonu, en güvenilmez sektör futbol.

“TFF BAŞKANI İLE GALATASARAY ARASINDA GARİP BİR İLİŞKİ VAR”

"TFF Başkanı ile Galatasaray arasında garip bir ilişki var. Galatasaray Başkanı ve TFF Başkanı'na 'Sizin kavganız kayıkçı kavgası' diyorum."
"Hakemlik müessesi yerle bir edildi. Sayın Başkan, aslında hem başkan hem MHK başkanı olarak hareket etmeyi seçti. Niyeti olan çok sıkıntılı müesseseyi düzeltmekti, daha sıkıntılı hale getirdi. Hakemlik yapboz tahtasına döndü."

"FENERBAHÇE - KARAGÜMRÜK MAÇINDAN SONRA ÇARPICI BİR OLAY OLDU"

"Fenerbahçe - Karagümrük maçından sonra çarpıcı bir olay oldu. Bir pazar günüydü. Fenerbahçe lehine, Karagümrük aleyhine net bir hakem hatası oldu. Malum camia da biliyorsunuz bu işleri çok iyi kullanıyor, yaygara kopardı, benzer şeyler kendi maçlarında olmasına rağmen. 27 Kasım Pazar günü sayın başkan TFF'ye hışımla, sinirle federasyona giriyor. Girişte 'Beni camiamla karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar' diyorlar şiddetle. Birçok insanın önünde bir açıklama yazdırıyor Sayın Medine hanıma. Başkanın ağzından. İbanoğlu'na okeyletip açıklamayı yayınlıyorlar."

"TFF BAŞKANI 'CAMİAMLA KARŞI KARŞIYA GETİRECEKSİNİZ' DEMİŞ"

"Hangi futbol takımının şampiyonluk adayı olur, Avrupa adayı olur, düşme düşmeme yarışında olur, hangi takıma yapılan bir hakem hatasından sonra MHK başkanı açıklama yapmıştır. Soruyorum Beşiktaş, Trabzonspor, Galatasaray, başka kulüp hatırlıyor musunuz? Teşkilat üstündeki etkiyi düşünebiliyor musunuz? Bir TFF başkanı, eşit rekabet sağlaması gereken adam öfkeyle bağırıyor, 'Camiamla karşı karşıya getireceksiniz' diyor. Başkan diyorlar '3-4 maç ceza veririz' diyorlar. MHK Başkanı'na 'omurgasız' derken bunu kastetmiştim, yazıyı yazdırıyor, 'Tamam mı Ahmet' diyor, imzasını attırıyor."

"KULÜPLER ARASINA NİFAK TOHUMU EKTİ"

"Zaman kazanmak için 18 Temmuz tarihi verildi. Bazı kulüpler yanlarına çekilerek 'Beni de mağdur etmeyin, aday olmayacağım' dediği için ve bazı kulüplerimizin samimi şekilde inandığını, bazı kulüplerimizin de rekabette kendilerine avantaj sağlamak için nasıl zig-zag çizdiklerini anlatacağım."

"RİYAD'DA KENDİ BAŞARISIZLIĞINI ÖRTBAS EDEBİLMEK İÇİN BİZLERİ ANKARA'YA ŞİKÂYET ETTİ"

"Riyad'da kendi başarısızlığını örtbas edebilmek için bizleri Ankara'ya şikâyet etti. Riyad'da tuttu ya, Sayın Cumhurbaşkanımıza kadar kandırdılar. O tuttuğu için bugün de aynı şeyi yapmaya çalışıyorlar. Riyad'da kendi beceriksizliğini üstünü kapatmak için Ankara'ya bizi şikâyet etmişti. Bugün de koltuğunu korumak için aynı sürece girdi..."

“CUMHURBAŞKANI’NI DA KANDIRDILAR”

"Riyad'daki olaylarda Sayın Cumhurbaşkanı'nı da kandırdılar. Dursun Özbek olsam 'Riyad'da ben de vardım, neden benden bahsedilmiyor?' derim. Öyle güzel bir ilişki var ki aralarında, neyi ne zaman çalacaklarını çok iyi biliyorlar."

"AĞIR CEZALAR VERDİRMEK İÇİN RAPORLAR DEĞİŞTİ AMA YAPAMADI, CESARET EDEMEDİ"

"Talihsiz olaydan önce TFF'deydik. 6-7 yönetici vardı. Devre arasında MHK'yi değiştireceğini, hakemlerin yüzde 40'ını değiştireceğini, talimat değiştireceğini anlattı. Bir yumruk olayı oldu. Bizim başkan 180 derece değişti. Riyad olayı malumunuz. Bir sürü başkan bana şike teklif edildi dedi. Onları soruşturdu mu, soruşturmadı mı? Bahis iddiaları diz boyu. Trabzonspor - Fenerbahçe maçından sonra etki altında kaldı. Fenerbahçeli futbolculara ağır cezalar verdirmek için raporlar değişti ama yapamadı, cesaret edemedi. Bizim futbolculara 4'er 5'er maç ceza verilecekti."

"25 GÜNÜ DURSUN ÖZBEK SAYESİNDE CEBE KOYDU YA..."

"4 Nisan'da 8 takım, Galatasaray ve Trabzonspor da dâhil buna, imza vereceklerini söylüyorlar. Pazartesi lafı geçiyor, pazartesi geç diyenler de var. 5 Nisan'da 4 takım daha sürece dâhil oluyor, bunlardan biri Fenerbahçe. Süper Kupa'yla ilgili TFF'den bize zehir zemberek bir yazı geldi. Biz de 'Yeter' dedik ve katıldık. Sonrasında Beşiktaş da katıldı. Beşiktaş da suçlanıyor ya. Bu işin farkına varan Büyükekşi, dayanamayacağını anlayıp Şanlıurfa'da zaman kazanmak için bir açıklama yaptı. Hala yönetim kurulu kararı var mı yok mu bilmiyoruz. Bu açıklama gelince, orada da Dursun Özbek ile istişare yapıyorlar. Derhal seçime gidelim diyen Dursun Özbek ne olacak 15-20 günden noktasına geliyor. İmza vereceğinden üçü, 18 Temmuz hedefimize ulaştık, imzaya gerek yok diyorlar. 18 Temmuz'da yeni bir TFF seçileceğini düşünerek bunu söylüyorlar."
"Şimdi de öz güven tavan yapmış, 60 günden önce yapılamaz seçim diyor. 25 günü Dursun Özbek sayesinde cebe koydu ya, o zaman 18 Temmuz'da yaparız diyor. Yönetim kurulu kararıyla bunu haziran başına getirebilir."

"BİZ BUNLAR YÜZÜNDEN SÜPER KUPAMIZI ÇÖPE ATTIK"

"Nasıl oluyor da bu iş Fenerbahçeli Ali Koç'un üstüne yapışıyor? İmza sürecini anlattım. Biz ne işin başındayız, ne lideriyiz. Kulüp başkanları 'Sen olmasan çoktan yollamışlardı' diyorlar. Biz nasıl bu işin bayraktarlığını yaptığımızı anlayamadık. Biz imzamızı verdik. Biz bunlar yüzünden Süper Kupamızı çöpe attık, sahaya çıkmadık. Türkiye Kupası'na da çıkmayacağız. Bizim imza vermememiz riyakârlık olur."

"ASIL AZINLIK SİZSİNİZ"

"Tüm siyasi desteğe, size verilen omuza rağmen, başka adayların önünün kesilmesine rağmen delegelerden aldığınız oy belli! Asıl azınlık sizsiniz! Atanan bir başkanın, demokratik haklarını kullanan kulüplerin çabalarını anti-demokratik yöntemlerle engellemeye çalışmasını sizin takdirinize bırakıyoruz."

“SKANDAL BİR AÇIKLAMA”

"1 Mayıs'ta bir açıklama yapmış, olacak iş değil. Skandal bir açıklama. Bu açıklamaya ve hafta içinde yaptığı açıklamalara göre Türk futbolunda ortam tozpembe. '2 yılda bir tane yanlış işimi söyleyin dedim, söyleyemediler' diyor. Azınlık, çoğunluğa tahakküm edemez diyor. Biz azınlığız, 3-5 kulüp diyor ve aşağılıyor. Belgeleri ben toplamıyorum, ben Ecmel başkana inanırım. 136 tane noter tasdikli ihtarname var. Burada 10 küsur Süper Lig kulübü var, onlarca alt lig ekibi var. Tüm siyasi desteğe rağmen, size verilen omza rağmen, başka adayların önü kesilip sizin tek aday yapılmanıza rağmen bu kadar az oy aldınız."

"BİZİM BASIN TOPLANTILARIMIZI HİÇ YANSITMIYORLAR"

"TRT Spor, beIN SPORTS ve A Spor bizim basın toplantılarına girmemiş. Bizim basın toplantılarımızı hiç yansıtmıyorlar. Ama şükür ki dijital var."

"BÜYÜKEKŞİ İLE OLMAZ"

"1959 öncesi şampiyonlukların tesciliyle ilgili komisyon kurulacağı söylenmişti ama kurulmadı. Bu iş de bu saatten sonra Büyükekşi ile olmaz."

Editör: Mevlüt Peker