TDT Devlet Başkanları Konseyi 10. Zirvesi'nde konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Büyük Türk dünyasının parçasıyız. Dostluk ve kardeşliğimizin ebedi olacağına eminim" dedi.

Astana’da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Konseyi’nin onuncu toplantısında konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, savunma ve güvenlik alanlarında Türk devletleri arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

TÜRK DÜNYASI İLE İLİŞKİLERİMİZ ÖNCELİĞİMİZ

Azerbaycan’ın dış politikasında Türk devletleri ile ilişkilerin güçlenmesinin merkezi bir yere oturduğunu ifade eden Aliyev, ortak etnik ve kültürel bağların bu ilişkilerin temel taşını oluşturduğunu vurguladı. 2009 yılında Nahçıvan’da yapılan toplantıdan bu yana Türk devletlerinin farklı sektörlerdeki ilişkilerinin daha kurumsal bir yapı kazandığını belirten Aliyev, TDT’nin uluslararası alanda etkin bir güç haline geldiğini söyledi.

ŞUŞA’YA DESTEĞE TEŞEKKÜR

Konuşmasında ekonomik bağlara da değinen Aliyev, Azerbaycan’ın TDT üye ülkelerine 20 milyar dolardan fazla yatırım yaptığını, bunun büyük bir kısmının Türkiye’ye yapılan yatırımlar olduğunu aktardı. Ayrıca, Azerbaycan-Özbekistan ve Azerbaycan-Kırgızistan yatırım fonlarının kurulduğunu, ticaret hacminin ise yüzde 40 arttığını belirtti.

ULAŞIM VE LOJİSTİK ALANLARINDA GELİŞMELER

Aliyev, ulaşım ve lojistik sektörlerinin gelişiminin de önemine işaret ederek, Azerbaycan’ın güvenilir bir transit ülke olduğunu ve Doğu-Batı Ulaştırma Koridoru’na önemli katkılarda bulunduğunu kaydetti.

ULUSLARARASI HUKUK VE GÜVENLİK

Uluslararası hukukun ihlallerine dikkat çeken ve dünyanın farklı bölgelerinde çatışmaların arttığını belirten Aliyev, ülkelerin savunma kapasitelerinin güvenlik için hayati öneme sahip olduğunu ve bu alandaki iş birliğinin artırılması gerektiğini ifade etti.

KARABAĞ VE DOĞU ZENGUZUR’DA İNSANLARIN DÖNÜŞÜ

Aliyev, Karabağ’da yapılan antiterör operasyonu ile bölgenin tam anlamıyla Azerbaycan’ın egemenliği altına girdiğini ve bu süreçte uluslararası hukukun tamamıyla gözetildiğini belirtti. İşgalden kurtarılan bölgelerde yapım ve iyileştirme çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Aliyev, 2026 sonuna kadar 140 binden fazla insanın bölgeye geri dönüş yapacağını ifade etti.

TÜRK DÜNYASI VE KARDEŞLİK VURGUSU

Konuşmasının sonunda, büyük Türk dünyasının bir parçası olduklarını ve bu dostluk ile kardeşliğin sonsuza dek süreceğine olan inancını dile getiren Aliyev, TDT’nin uluslararası alanda etkisini artıracağı konusunda da emin olduğunu ifade etti.

Kaynak: AA