Almanya'da Eğitim ve Araştırma Bakanlığının, İsrail'i protesto eden öğrencilere destek veren akademisyenleri listelediği ortaya çıktı. Alman NDR televizyonunun ulaştığı e-postalara göre, Bakanlık, bu akademisyenleri "Bakanlık'tan finansal destek alanlar ve bilirkişi olarak görev yapanlar" şeklinde ayrı bir kategoride listeledi.

Alman Egitim Bakani Bettina Stark Watzinger 25062024 3

BAKANIN MÜDAHİL OLUP OLMADIĞI BELİRSİZ

Haberde, Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger'in olaylara ne ölçüde müdahil olduğunun e-postalardan anlaşılamadığı belirtilirken, Alman medyasındaki yorumlarda bu tür süreçlerin Bakan'ın bilgisi olmadan gerçekleşmeyeceği vurgulandı. Listeyi hazırlayan görevlinin gönderdiği e-postada, "Listelerde isimlerin işaretlenmesinin meslektaşlarım arasında büyük rahatsızlık yarattığını sizden gizlemek istemiyorum (...) Benim açımdan bu ifade kesinlikle ifade özgürlüğü hakkı kapsamındadır. Yine de listenin size gönderilmesini isterseniz elbette bunu yapacağım" yazdığı ifade edildi. Amirinin ise "Sizden talebimize uymanızı rica ediyorum." yanıtını verdiği belirtildi.

Alman Egitim Bakani Bettina Stark Watzinger 25062024 2

ÖĞRETİM ÜYELERİNİN AÇIK MEKTUBU

Başkent Berlin’deki Hür Üniversitesinde 7 Mayıs’ta yaklaşık 150 öğrenci, Filistin’e destek vermek ve Almanya’da Filistin destekçilerine yönelik baskıyı protesto etmek için üniversitenin bahçesinde çadırlar kurarak dayanışma kampı oluşturmuştu. Polis gösteriye müdahale ederek kampı boşaltmış ve çok sayıda Filistin destekçisini gözaltına almıştı. Bu gelişmeler üzerine ülkenin çeşitli üniversitelerinde görev yapan çok sayıda öğretim üyesi, Filistin ile dayanışma gösterilerinde bulunan öğrencilere destek veren ve öğrencilerin polis şiddetine maruz bırakılmamasını isteyen açık mektubu imzalamıştı.

Alman Egitim Bakani Bettina Stark Watzinger 25062024 4

AKADEMİSYENLERİN DESTEK MEKTUBU

İnternet üzerinden yayımlanan mektupta, "Kamptaki somut taleplere katılıp katılmadığımızdan bağımsız olarak öğrencilerimizin yanında duruyor ve onların barışçıl protesto hakkını savunuyoruz." ifadesi kullanılmıştı. NDR televizyon kanalının haberinde, Bakanlığın iç yazışmalarına yer verilerek açık mektubu imzalayan akademisyenlerin aldıkları finansal desteğin kesilip kesilmeyeceğini araştırmak için inceleme başlattığı belirtilmişti.

Alman Egitim Bakani Bettina Stark Watzinger 25062024 6

İSTİFA ÇAĞRILARI

Almanya'da çeşitli üniversitelerde görev yapan iki binin üzerinde akademisyen, Eğitim ve Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger'in görevinden istifa etmesini istemişti. Bu talepler üzerine yükseköğretimden sorumlu müsteşar Sabine Döring görevden alınmıştı.

Alman Egitim Bakani Bettina Stark Watzinger 25062024 5

Alman Egitim Bakani Bettina Stark Watzinger 25062024 8

Alman Egitim Bakani Bettina Stark Watzinger 25062024 7