Almanya, genç nüfusun az olması nedeniyle işçi göçünü artırmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Ülkeye gelen işçilerde zorunlu Almanca bilme şartını da kaldıran ve vatandaşlığa geçiş imkanını kolaylaştıran yasa tasarısını açıklayan Alman hükümeti, çeşitli sektörlerde çalışacak işçiler için ilan yayınlıyor. 

Hazırlanan yasa tasarısına göre 67 yaşının üzerinde olan vatandaşlar için test zorunluluğu kaldırılacak, vatandaşlık için gereken ikamet süresi 8 yıldan 5'e düşürlecek. Yasanın önümüzdeki aylarda onaylanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor. 

isciler

EN ÇOK ALIM YAPILACAK MESLEKLER

Buna göre işe en çok alım yapması beklenen meslek grupları şu şekilde; Aşçı, inşaat işçisi, hemşireler, hasta ve yaşlı bakıcıları, kaynakçı, internet teknolojisi, ağır sanayi ve metal sanayi işçisi, gastronomi, eğitim, sağlık hizmetleri, çocuk yetiştiricileri, ıt teknisyenleri, metal ve ağır sanayi işçileri, gastronomi uzmanları, vasıflı işçiler, inşaat sektörü işçileri, elektrik ve elektronik mühendisleri ve işçiler, teknik ve mekanik.

doviz dolar euro cuzdan pexels-pixabay

708 BİN TL'YE KADAR MAAŞ ALMA İMKANI

Almanya'nın nitelikli işgücüne yönelik mesleklerde eleman aradığı biliniyor. 18-45 yaş arası kişilerin başvurusuna açık olan bu sektörlerde, en düşük maaş asgari ücret olan 2 bin 100 Euro (yaklaşık 40 bin 194 TL) olurken en yüksek maaş ise 37 bin Euro (yaklaşık 708 bin 108 TL) olarak biliniyor.

almanya-isci-alim-ilani-17ekim2023-2

İŞÇİ ALIMI İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI

İşçi alımı için başvuru şartları ise şu şekilde:

"Nüfus cüzdanı fotokopisi, Ehliyet fotokopisi, Adli Sicil Kaydı, İkametgah Belgesi, Diploma, Sağlık Raporu, Mesleki yeterlilik belgesi, Nüfus kayıt örneği, Almanca tercümesi yapılmış özgeçmiş, İş deneyiminizi gösteren hizmet dökümü, Pasaport Fotokopisi (3 yıllık), 6 ay içinde çekilen 6 tane biyometrik fotoğraf"