ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Gazze Şeridi’ndeki el-Ehli Baptist Hastanesine yönelik İsrail tarafından düzenlenen saldırıya ilişkin sosyal medya hesabından bir mesaj paylaştı.

"Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesindeki 'patlama' sebebiyle derin üzüntü" duyduğunu ifade eden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nin sivil hayatın korunmasını savunduğunu dile getirdi.

Antony Blinken mesajında, "İsrailli ve Filistinli tüm siviller korunmalı." dedi.

İsrail'in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesini bombalaması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının en az 500 olduğu, enkaz altında ulaşılması gereken yüzlerce ceset bulunduğu belirtilmişti.

"PATLAMA" ISRARI

Antony Blinken mesajında “patlama” ifadesini kullanarak, İsrail’in “Filistinli gruplar roketli saldırı düzenlemek isterken roketler yerinde patladı” tezi üzerinde ısrarcı olmak istiyor.

Zira uzmanlar tarafından fiziksel bulgular, patlama şiddeti, patlama öncesi oluşan ses dalgası gibi çok sayıda etmen dikkate alınarak yapılan ilk inceleme ve değerlendirmelerde, Amerikan yapımı MK serisi bombaların son, en güçlü ve en büyük üyesi MK-84 tespit edildi. Bu da İsrail kadar ABD’yi de suçlu yapıyor.

MK-84, ABD’nin İsrail’e sözde Hamas’a karşı kendini koruması için verdiği en güçlü bombalardan biri.

MK-84, F-16 mühimmatları arasında en iri cephanelerden ve 15.2 metre genişliğinde, 11 metre derinliğinde bir krater oluşturabiliyor, 380 mm metali delebiliyor ve tahrip çapı 336 metre.

Mark 80 serisinin en büyüğü ABD yapımı Mark 84'ün ağırlığı 1 tona yakın ve temel hedefleri; büyük binalar, fabrikalar, güç merkezleri, köprüler, yer altı sığınakları ve uçak hangarlar.