Dışişleri Hakan Fidan, Lübnan Dışişleri ve Göçmenler Bakanı Abdallah Buhabib ile Beyrut'taki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. Bakan Fidan, Gazze'de devam eden insanlık dramının son bulması için çalışmaların aralıksız devam edeceğini belirterek, "Bu esnada Gazze'deki dramın diğer ülkelere etkisinin azaltılması, savaşın başta Lübnan, Mısır ve Ürdün olmak üzere bölge ülkelerinin istikrarsızlaştırılmasına yol açacak bir şekilde gelişmesine engel olmak için elimizden geleni yapıyoruz" dedi. 

"CUMHURBAŞKANIMIZ BARIŞIN MÜMKÜN OLDUĞUNA İNANMAKTA"

Fidan, Mısır'da yapılan görüşmelerde, Mısır ile bu konuda dayanışma içinde olunduğunu vurgulayarak, "Lübnan'da, Lübnan'ın istikrarsızlaştırılmasını sağlayacak olaylara karşı durmada beraber olduğumuzu söylemek istiyorum" dedi.

Ayrıca Fidan, daha büyük bir barışın zemini olması yolunda neler yapılabileceği üzerine çalışıldığını aktararak, "(İsrail-Filistin) Bu savaştan daha büyük savaşlar çıkabileceği gibi tarihi bir barış da çıkabilir. Cumhurbaşkanımız tarihi bir barışın mümkün olduğuna inanmakta ve bunun için gerekli çalışmaları yapmakta. Neredeyse uluslararası bir kabul haline gelmiş, 1967 sınırlarına dayalı, iki devletli, Kudüs'ün başkent olduğu bir Filistin devletinin kurulması konusunda artık uluslararası toplumun, ciddi bir adım atma zamanı gelmiştir" dedi.

"TÜRKİYE'NİN KONU İLE İLGİLİ BAZI FİKİRLERİ VAR"

Öte yandan Fidan, Filistin devletinin kurulması ertelendikçe bölgeye barış gelmeyeceğine dikkati çekerek, son olayların bunun bir kez daha kanıtlayıcısı olduğunu kaydetti. Filistin ile İsrail arasında sağlanabilecek barış için Türkiye'nin oldukça ciddi olduğunun altını çizen Fidan, netleşmiş fikirleri olduğunu ve bunları söylemeye devam edeceklerini belirtti. Buna göre Fidan, şu ana kadar Filistin devletine giden yolda aranan çözümlerin yeterli olmadığı tespitinin herkes tarafından kabul edilmesine ve yeni yöntem üzerinde durulmasına dair Türkiye'nin bazı fikirleri olduğunu söyledi.

"YAPTIĞIMIZ UYARILARA KULAK VERİN"

'Yerleşimci' tanımlamasının değişmesi gerektiğini belirten Fidan, "Birisinin toprağını işgal ediyorsunuz. İşgal etmekle kalmayıp evine el koyuyorsunuz, yıkıyorsunuz, dışarı atıyorsunuz, sonra bir başkasını getirip oraya koyuyorsunuz, sonra buna da bir terim buluyorsunuz 'yerleşimci' diyorsunuz. Bunun adı hırsızlıktır. Buna benzer yalanların artık kabul görmediği son olan olaylarda da ortaya çıktı. Bu yöntem, ne İsraillilere ne Filistinlilere güvenlik ve barış getirmiyor, artık bu yalandan yapılan haksızlıkların, zulmün kılıflara sokulmasından artık vazgeçilmesi lazım" ifadelerini kullandı.

Bakan Fidan, Mescid-i Aksa'yla ilgili hassasiyetlere uluslararası toplumun çok yüksek düzeyde dikkat etmesi gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu: 

"Yani yıllardır uyarıyoruz. Türkiye tarihi olan, mazisi olan güçlü ve tecrübeli bir devlettir. Yaptığımız uyarılara lütfen kulak verin. Bunların derhal son bulması lazım, bunlar İsraillilere de Filistinlilere de ve bölgeye de barış, güvenlik getirmiyor. Bunu uluslararası toplum biliyor. Bizim uluslararası topluma çağrımız; bildiğiniz gerçekle uyumlu politik davranış içinde bulunmanız ve bunun ne olduğunu sizler de biliyorsunuz, biz de biliyoruz."

BAKAN FİDAN YARIN CİDDE'YE, CUMARTESİ KAHİRE'YE GİDECEK 

Bakan Fidan, İsrail ve Filistin konusunda gerekli kararların alınması için belli toplantıların, zirvelerin yapılma kararları alındığını belirterek, "Yarın Cidde'de İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Olağanüstü Toplantısı olacak. Cumartesi günü Kahire'de Mısır'ın daveti üzerine liderler düzeyinde bir zirve yapılacak" dedi.

Bakan Fidan, Türkiye olarak hem ikili hem de çoklu görüşmelerde belli gerçekleri ifade etmekten geri durmadıklarının altını çizerek, "Bunlardan birincisi bugüne kadar uygulanan yöntemlerin yetersizliği ve yanlışlığı. Bununla ilgili detaylı görüşmeleri muhataplarımızla yapmaktayız. Belli bir görüş birliği içerisinde hareket ediyoruz. Eski yöntemlerle yeni ve kalıcı bir çözümün ortaya çıkmayacağı aşikar olduğu için yeni yönteme ilişkin fikirlerimizi de mevcut ortamlarda ve gelecek toplantılarda açıklamaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Fidan, Bakan Buhabib ile toplantı sırasında diğer bölgesel konuları da konuşma imkanı da bulduklarını ve özellikle Suriye meselesini konuştuklarını aktararak "Biliyorsunuz, Lübnan'da 2 milyona yakın Suriyeli mülteci yaşamakta, Türkiye'de de 3,5 milyon civarında mülteci var. Bu mültecilerle ilgili dramın çözülmesi, Suriye'de kalıcı bir siyasal çözümün bulunması için neler yapılabilir, o konuda görüş alışverişinde bulunduk" dedi.

"KALICI BARIŞIN SAĞLANMASI KONUSUNDA ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK"

Fidan, İsrail ile Filistin arasında Türkiye'nin olası arabuluculuğuna ilişkin, şu şekilde konuştu:

"Türkiye olarak bize yapılan başvurular neticesinde her türlü kolaylaştırıcı ve insani rolü oynama konusunda Cumhurbaşkanımızın bir prensip kararı var, bütün krizlerde biz bunu ortaya koyuyoruz. Şu ana kadar çeşitli ülkelerden özellikle vatandaşlarının salıverilmesi konusunda talepler aldık. Bunun neticesinde özellikle Hamas siyasi kanadıyla bu konuları görüşmeye başladık. Özellikle yabancıların, sivillerin ve çocukların bırakılması konusundaki çabalarımız devam etmekte ve kalıcı barışın sağlanması konusunda da çalışmalarımız devam edecek. "