Finlandiya, Letonya, Estonya ve Polonya'nın üst düzey temsilcileri, Gazze'de gerçekleşen hastane saldırısını sert bir dille eleştirdi.

Finlandiya'nın lideri Sauli Niinistö, Gazze'de meydana gelen hastane saldırısını "dehşet verici" olarak nitelendirerek, "Sivilleri hedef alan saldırılar asla kabul edilemez. Uluslararası insani hukuka her zaman uyulmalı ve bu tür olaylar titizlikle incelenmelidir." şeklinde konuştu.

Letonya'nın Cumhurbaşkanı Edgars Rinkevics, "Masum sivillerin ve hastanelerin hedef alınması trajiktir ve kabul edilemez. Bu bireyler uluslararası insani hukukla korunmaktadır. Olayın tüm yönleriyle aydınlatılması gerekmektedir. Gazze'deki saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine taziyelerimi sunuyorum." ifadelerini kullandı.

Letonya'nın Dışişleri Bakanı Krisjanis Karins, yaşananlardan dolayı büyük bir üzüntü içinde olduğunu belirtti ve "Sivil yaşantıya saygı gösterilmelidir. Olayın tüm yönleriyle araştırılması ve suçluların cezalandırılması şarttır." dedi.

Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Elina Valtonen, "Gazze'deki hastane saldırısından dolayı derin bir üzüntü içerisindeyim. Bu, son dönemde Orta Doğu'da gördüğümüz trajedilere yeni bir halka ekliyor. Bu tür insani hukuka aykırı eylemlerin detaylı bir şekilde incelenmesi gerekiyor." şeklinde bir paylaşımda bulundu.

Estonya'nın Dışişleri Bakanı Margus Tsahkna, Gazze'deki olayların "kalp kırıcı" olduğunu belirtti ve "Masum sivillerin can güvenliği sağlanmalıdır. Olayın detaylı bir şekilde incelenmesi ve suçluların cezalandırılması gerektiğini düşünüyorum." dedi.

Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Arkadiusz Mularczyk, "Gazze'deki hastanenin hedef alınmasının ve masum sivillerin ölümünün hiçbir mazereti olamaz. Bu olayın sorumlularının adalet karşısına çıkarılması gerekiyor." şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI

7 Ekim'de Hamas'ın silahlı birimi İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'e karşı geniş çaplı bir saldırı başlattı. Gazze'den İsrail'e binlerce roket fırlatıldı. Filistinli gruplar, Gazze-İsrail sınırındaki bir sınır kapısını ele geçirerek İsrail topraklarına girdi. İsrail ordusu da Gazze'ye hava saldırıları düzenledi.

Bu saldırılarda İsrail'den 1405 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 968 kişi yaralandı. Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze'de 3 bin kişinin öldüğünü ve 12 bin 500 kişinin yaralandığını açıkladı. Batı Şeria'da ise 62 Filistinli hayatını kaybetti ve yaklaşık 1250 kişi yaralandı. İsrail'in saldırıları sonucu 13 gazeteci de yaşamını yitirdi.

Lübnan sınırında ise 8 Ekim'de İsrail ve Hizbullah arasında çıkan çatışmalarda 11 kişi öldü. Lübnan'dan yapılan saldırılarda 3 İsrailli hayatını kaybetti.

İsrail'in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesine düzenlediği son saldırıda ise 500'den fazla kişi yaşamını yitirdi. Enkaz altında ise yüzlerce ceset olduğu düşünülüyor.

Kaynak: AA