KPSS'de sızıntı iddiası: DDK Başkanı'ndan ilk açıklama

KPSS'deki bazı soruların, bir yayınevinin deneme sınavında çıktığı öne sürülmüştü. Bu iddia üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Denetleme Kurulu'na inceleme talimatı verdi, gece yarısı da ÖSYM Başkanı'nı görevden aldı. Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı ise, "Bir sorun görünüyor. KPSS ile ilgili sorunun ne boyutta olduğunu müfettiş arkadaşlarımızın çalışması gösterecek" açıklamasında bulundu.

Eğitim 03.08.2022, 17:43
KPSS'de sızıntı iddiası: DDK Başkanı'ndan ilk açıklama

KPSS 2022 Lisans oturumundaki bazı soruların bir yayınevinin deneme sınavında çıktığı iddia edilmişti. CNN TÜRK muhabiri Ahmet Türkeş canlı yayında KPSS sınavındaki iddialara ilişkin süreci ve atılacak adımları anlattı.

"SORULARI HAZIRLAYAN KİŞİLER İNCELENECEK"

Türkeş, Devlet Denetleme Kurulu'nun incelemesine ilişkin " Öncelikle ekipler oluşturulacak. Bir ekip ÖSYM'ye gidecek. Diğer ekip ise söz konusu yayınevine gidecek. Soru veri tabanı incelenecek, soruları hazırlayan kişiler incelenecek. Ve iddiaların merkezindeki yayınevinin ÖSYM'den bir ihale alıp almadığına bakılacak. Bu sürecin çok sürmesi beklenmiyor" dedi.

İKİ SINAV DAHA VAR

Türkeş, "İlk sınav önümüzdeki hafta sonu, diğeri de sonraki hafta sonu. Bu hafta sonu sınav olacak mı? ÖSYM denetimle birlikte gelen süreçte bir karar verilecek ama önümüzdeki KPSS sınavlarıyla ilgili bir adım atılacak mı bu da merak ediliyor. Tüm gün boyunca da siyasetin gündeminin bu olması bekleniyor" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan inceleme talimatı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumundaki bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kurulu'na inceleme talimatı vermişti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumundaki bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kurulu'na inceleme talimatı vermiştir. İnceleme en kısa sürede neticelenecek ve kamuoyu ile paylaşılacaktır. Saygıyla duyurulur" denildi.

'TEK BİR EVLADIMIZIN BİLE MAĞDUR OLMASINA ASLA MÜSAADE ETMEYİZ"

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan da "Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz" açıklamasını yaptı.

DDK BAŞKANI: BİR PROBLEM OLDUĞU İZLENİMİ EDİNDİK

 DDK Başkanı Yusuf Arıncı, ÖSYM'de incelemenin başladığını duyurdu. Arıncı "İncelemeler başladı. Bir problem olduğu izlenimini edindik" dedi.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Devlet Denetleme Kurulu'nun çalışması kapsamında, öncelikle ÖSYM ve yayınevine, ekiplerini göndereceği öğrenildi. Yayınevinin aldığı ÖSYM ihalesinin olup olmadığının da mercek altına alınacağı kaydedildi. Yapılacak incelemelerin ardından da bir rapor oluşturulacağı belirtildi.

KPSS'DE İPTAL İHTİMALİ VAR MI?

CNN TÜRK muhabiri Arda Erdoğan, konuyla ilgili canlı yayında şu bilgileri aktardı:

"Türkiye'nin gündeminde olan konu hakkında DDK harekete geçti. Kurul müfettişleri ÖSYM'ye gelerek incelemelerine başladı. Sosyal medyada yaklaşık 20 sorunun aynı olduğu iddiaları yer alıyor. Sabah saatlerinde yayıneviyle yaptığımız konuşmada, yaklaşık 5 civarında sorunun aynı olduğunu söylediler. Ancak bu sorunun doğru cevabını DDK müfettişleri yaptıkları incelemenin sonucunda verecekler. Benzer soru sayısının yüksek rakamlara çıkması durumunda gündeme bir iptal durumu çıkacak mı bütün bunlar netlik kazanmış olacak. Kaç sorunun benzer, kaç sorunun aynı olduğu incelemeleri yapılıyor. ÖSYM'nin ihalelerine o yayınevinin girip girmediği inceleniyor. Bir şaibe durumu tespit edilmesi halinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın da soruşturma başlatılması beklentiler arasında."

ÖSYM BAŞKANI PROF. DR. HALİS AYGÜN GÖREVDEN ALINDI

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan atama kararına göre; ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, görevden alındı. Kararın, 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’nci maddesi gereğince verildiği belirtildi.

ÖSYM 'İDDİALAR ASILSIZ' DEMİŞTİ

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) de gün içinde yaptığı açıklamada, geçen hafta sonu gerçekleştirilen Kamu Personel Seçme Sınavı'yla ilgili (KPSS) "Bazı Sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır" açıklamasını yapmıştı.

banner2
Yorumlar (0)