Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi törenle karşıladığı ve heyetler arası toplantıya karşılıklı başkanlık yaptığı Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'la birlikte açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan ifadeler şu şekilde:

Erdogan Steinmeier Basin Top 24042024 Aa (1)

"(Türkiye-Almanya) 50 milyar doları bulan ikili ticaret hacmimizi, dengeli biçimde 60 milyar dolar seviyesine ulaştırmayı hedefliyoruz"

"(Almanya ile) Savunma sanayinde karşılaştığımız kısıtlamaları artık gündemimizden tamamen çıkartalım istiyoruz"

"Türkiye ve Almanya'nın bilhassa savunma alanında engelleri değil, bundan sonra ortak üretim projelerini konuşacağını ümit ediyoruz"

Erdogan Steinmeier Basin Top 24042024 Aa (4)

"Terörle mücadele hususunda Alman makamlarından daha fazla destek ve dayanışma beklediğimizi ifade ettik"

Erdogan Steinmeier Basin Top 24042024 Aa (3)

"Netanyahu, sırf siyasi ömrünü uzatmak adına kendi vatandaşları dahil tüm bölgemizin güvenliğini tehlikeye atıyor"

"İsrail yönetiminin Gazze'de işledikleri insanlık suçlarını ve katliamlarını gündemden düşürme çabalarına prim verilmemesi gerekiyor"

Erdogan Steinmeier Basin Top 24042024 Aa (5)

"(Gazze) Ateşkesin sağlanması, kesintisiz ve yeterli insani yardımın Filistin halkına ulaştırılmasına yönelik çabalarımızı artırarak sürdüreceğiz"

"(İsrail ile) Yoğun ticari ilişkileri artık ayakta tutmuyoruz, o iş bitti. Bunu da kısa zaman önce Dışişleri Bakanım açıkladı"

Erdogan Steinmeier Basin Top 24042024 Aa (6)

"Burada çocuk, kadın, yaşlı maalesef ağır manzara var. Bu manzarayı Alman dostlarımızın görmesi lazım. Gazze, Filistin tamamıyla yerle yeksan olmuş"

"(İsrail-Filistin) Şu anda rehinelerin takası noktasında bir gayretin içerisindeyiz, temenni ederiz ki bu takasta başarılı oluruz"

Erdogan Steinmeier Basin Top 24042024 Aa (7)

Erdogan Steinmeier Basin Top 24042024 Aa (10)

Editör: Mevlüt Peker