Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Dışişleri Bakanlığı, Gazze'de gerçekleşen hastane saldırısını sert bir dille eleştirdi.

Bakanlık, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, Gazze'de gerçekleştirilen ve birçok sivilin hayatını kaybettiği hastane saldırısını kınadığını belirtti. Açıklamada, "Tıbbi kuruluşların hiçbir koşulda hedef alınmaması gerektiği ve uluslararası insani hukuka her daim uyulması gerektiği" vurgulandı. Ayrıca, tüm taraflara bölgedeki gerilimi azaltma çağrısında bulunuldu.

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI

7 Ekim'de Hamas'ın silahlı birimi İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'e karşı geniş çaplı bir saldırı başlattı. Gazze'den İsrail'e binlerce roket fırlatıldı. Filistinli gruplar, Gazze-İsrail sınırındaki bir sınır kapısını ele geçirerek İsrail topraklarına girdi. İsrail ordusu da Gazze'ye hava saldırıları düzenledi.

Bu saldırılarda İsrail'den 1405 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 968 kişi yaralandı. Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze'de 3 bin kişinin öldüğünü ve 12 bin 500 kişinin yaralandığını açıkladı. Batı Şeria'da ise 62 Filistinli hayatını kaybetti ve yaklaşık 1250 kişi yaralandı. İsrail'in saldırıları sonucu 13 gazeteci de yaşamını yitirdi.

Lübnan sınırında ise 8 Ekim'de İsrail ve Hizbullah arasında çıkan çatışmalarda 11 kişi öldü. Lübnan'dan yapılan saldırılarda 3 İsrailli hayatını kaybetti.

İsrail'in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesine düzenlediği son saldırıda ise 500'den fazla kişi yaşamını yitirdi.

Kaynak: AA