Türkiye'nin ilk bor karbür tesisi bugün Bandırma'da açılıyor

Türkiye'nin ilk bor karbür tesisi bugün Balıkesir Bandırma'da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılacak.

Gündem 19.03.2023, 10:12 19.03.2023, 11:10
Türkiye'nin ilk bor karbür tesisi bugün Bandırma'da açılıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, dünya bor rezervinin yüzde 73'üne sahip olan Türkiye'de, Eti Maden geçen yıl 1 milyar 321 milyon dolarlık satış geliriyle rekor kırdı.

'TÜRKİYE'NİN İLK STRATEJİK TESİSLERİNDEN BİRİ'

Türkiye'nin ilk ve stratejik tesislerinden biri olacak, savunma sanayisinin gücüne güç katacak Türkiye'nin ilk bor karbür tesisi, Balıkesir'in Bandırma ilçesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılacak.

BAŞTA SAVUNMA SANAYİ OLMAK ÜZERE BİRÇOK ALANDA KULLANILIYOR

Tam kapasite çalıştığında 279 kişinin istihdam edileceği tesiste, yılda 1000 ton bor karbür üretilecek. Elmas ve kübik bordan sonra en sert üçüncü madde olan bor karbür, başta savunma sanayii olmak üzere birçok alanda kullanılıyor.

Öte yandan, Kütahya'nın Emet ilçesinde yıllık 5 bin ton kapasiteli yeni bir bor karbür tesisi kurulmasıyla ilgili çalışmalar devam ediyor.

"YENİ TESİSLERLE REKORLAR KIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye, son yıllarda borda attığı adımların meyvelerini toplamaya başladı.Bor cevherini borik asite ve atıklarını da lityuma dönüştürüp satıyoruz. Bunun dışında kullanım alanlarını da artırıyoruz. Nitekim bu attığımız adımlar bize rekorlar getiriyor. İki yıl üst üste bor ihracatında rekor kırdık. Yeni rekorlar için yeni tesisler ve katma değerli ürün portföyünün artması gerekiyordu. Bu tesisle bunu da yapmış olacağız." 

Borun işlenmesiyle cevherin değerinin daha da artacağına işaret eden Fatih Dönmez, "Bor cevherindeki katma değer, borik asit gibi rafine ürünlerde 7 katına, bor karbür gibi ürünlerde 300 katına, bor karbürün kullanıldığı zırh sektöründe 2 bin katına, hatta roket nozul yapımı sektöründe 35 bin katına çıkmış oluyor" dedi.

banner2
Yorumlar (0)