Sonbaharın gelişi ile kendini hissettiren soğuklar son günlerde etkili olan ‘pastırma sıcakları’ nedeniyle adeta ikinci yazı yaşatıyor. Özellikle yurdun güney ve batı kesimlerinde etkili olan sıcaklıklar bazı illerde termometreleri 36 dereceye kadar çıkardı. Ekim ayının sonu Kasım ayının başında etkili olan pastırma sıcakları, birkaç gün sonra ülkeyi terk edecek.

Öte yandan Meteoroloji Marmara’nın güney ve doğusu, Kuzey Ege kıyıları ile Edirne, Kırklareli, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevreleri için kuvvetli sağanak uyarısında bulundu.

meteoroloji-26-ekim-2023-gorsel-0

ADANA EKİM AYINDA KAVRULUYOR

Türkiye’de birçok ilde soğuk hava hakimken, Adana’da termometreler pastırma sıcaklarının da etkisiyle 36 dereceye yükseldi .Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre kentte gölgede sıcaklık 34,5 derece ölçülürken, güneşin altındaki termometreler ise 36 dereceyi gösterdi.

meto-sicak-iha

Ayrıca Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün dünkü ölçümlerine göre İzmir ve Eskişehir’in ardından gerçekleşen en yüksek sıcaklık Adana’nın Yüreğir ilçesinde 34,5 derece olarak ölçüldü.

meto-sicak-iha (1)

Ekim ayında sıcaklık rekor kırarken, vatandaşlar ve esnaf bir an önce kışın gelmesini, yağmurun yağmasını istiyor.

5 İLE SAĞANAK UYARISI

Öte yandan Meteoroloji, Marmara’nın güney ve doğusu, Kuzey Ege kıyıları ile Edirne, Kırklareli, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceğini bildirdi.

Yine İstanbul’da sabah saatlerinde güney kıyı ilçelerinde hafif sağanak yağış, İzmir’in ise öğle saatlerinde kuzey kıyı ilçelerinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacağı belirtilirken kuzey, iç ve batı kesimlerde mevsim normallerinin üzerinde, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

MARMARA VE EGE’DE FIRTINA BEKLENİYOR

Rüzgârın, genellikle güneyli, iç ve doğu kesimlerde yer yer kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ve Kuzey Ege’de güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli olarak (40-70 km/saat) esmesi bekleniyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:
Ankara: Parçalı bulutlu 25
İstanbul: Parçalı bulutlu, sabah ilk saatlerde güney kıyı ilçeleri hafif sağanak yağışlı 25
İzmir: Parçalı yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinde kuzey kıyı ilçeleri yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 26
Adana: Parçalı ve az bulutlu 32
Antalya: Parçalı bulutlu 26
Samsun: Parçalı bulutlu 26
Trabzon: Parçalı bulutlu 24
Erzurum: Parçalı ve az bulutlu 18
Diyarbakır: Parçalı ve az bulutlu 26