Zeytini de hayatımızı da karartıyorlar! Pas hilesi nasıl anlaşılır?

Halkın sağlığıyla oynayan sahtekarların bir hilesi daha ortaya çıktı. Hilekarlar, doğal yollarla 6 ay ile 1 yıl arasında olgunlaşan zeytinin daha çabuk kararması için yeni bir yöntem geliştirdi. Peki, zeytindeki hile nasıl anlaşılır? Ekran Haber özel…

Özel Haber 11.05.2023, 12:12
Zeytini de hayatımızı da karartıyorlar! Pas hilesi nasıl anlaşılır?

Her kahvaltı masasında yer alan sofraların vazgeçilmezi siyah zeytinde yeni bir hile ortaya çıktı.

ZEYTİNDE PASLI DEMİR HİLESİ!

Doğal yollarla üretilen zeytinin sofraya gelmesi için gereken süre 6 ay ile 1 yıl arasında değişiyor. Zeytinin daha çabuk kararması için kullanılan kostik ya da ayakkabı boyası hilesi daha önce duyulmuştu. Ama adeta şeytanın aklına gelmeyen bir hile yöntemi daha geliştiren sahtekarlar, zeytini kısa yoldan karartmanın bir yolunu daha buldu. Halkın sağlığıyla oynayan hilebazlar, çabuk kararması için zeytini paslı demir dolu havuzda bekletiyor. Paslı demirle dolu havuzda bekletilen zeytin 1 ay gibi kısa sürede sofralara gelebiliyor.

ZEYTİNDEKİ PAS HİLESİ NASIL ANLAŞILIR?

Zeytinin paslı demir dolu havuzda bekletilip bekletilmediğini anlamak için çekirdeğine bakmak gerekiyor. Paslı havuzda bekletilen zeytinin çekirdeği simsiyah oluyor. Oysa sağlıklı zeytinin çekirdeğinin kahverengi olması gerekiyor. Zeytinin ise kömür gibi simsiyah olmaması gerekiyor.

banner2
Yorumlar (0)