Rusya'nın lideri Vladimir Putin, Gazze'de yaşanan hastane saldırısının, tarafların müzakere masasına oturması için bir uyarı olması gerektiğini dile getirdi. "Bu trajik olay, insani bir mekanda yüzlerce kişinin yaralanmasına ve birçok kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu." şeklinde konuştu.

Çin ziyareti sırasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Putin, İsrail'in Gazze'deki hastane saldırısına ve Ukrayna meselesine dair soruları yanıtladı. Putin, "Doğu Kudüs'ün başkent olduğu bağımsız bir Filistin devletini destekliyoruz. Bu duruşumuz, mevcut krizle alakalı değil." dedi.

Putin, Gazze'deki hastane saldırısını değerlendirirken, "Bu trajedi, bu tür çatışmaların bir an önce sonlandırılması gerektiğini bize gösteriyor. Tarafların diyalog ve müzakere sürecini başlatmaları gerekiyor." ifadelerini kullandı.

KARADENİZ'DE RUS UÇAKLARI DEVRİYE GÖREVİNE BAŞLADI

ABD'nin Ukrayna'ya uzun menzilli füzeler göndermesine tepki olarak Putin, "Bu, Ukrayna için olumlu bir adım değil. Bu, sadece sorunları uzatır. Bu füzelerin bölgedeki durumu radikal bir şekilde değiştirmesi mümkün değil." dedi.

Putin ayrıca, Karadeniz'de devriye görevini yoğunlaştırma emri verdiğini belirtti. "Kinjal füzeleri taşıyan Mig-31 savaş uçakları, Karadeniz üzerinde devriye görevine başladı. Bu bir tehdit değil, ancak Akdeniz'deki durumu gözlemlemek için bu adımı attık." şeklinde konuştu.

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI

7 Ekim'de Hamas'ın silahlı birimi İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'e karşı geniş çaplı bir saldırı başlattı. Gazze'den İsrail'e binlerce roket fırlatıldı. Filistinli gruplar, Gazze-İsrail sınırındaki bir sınır kapısını ele geçirerek İsrail topraklarına girdi. İsrail ordusu da Gazze'ye hava saldırıları düzenledi.

Bu saldırılarda İsrail'den 1405 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 968 kişi yaralandı. Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze'de 3 bin 300 kişinin öldüğünü ve 13 bin kişinin yaralandığını açıkladı. Batı Şeria'da ise 62 Filistinli hayatını kaybetti ve yaklaşık 1250 kişi yaralandı. İsrail'in saldırıları sonucu 13 gazeteci de yaşamını yitirdi.

Lübnan sınırında ise 8 Ekim'de İsrail ve Hizbullah arasında çıkan çatışmalarda 11 kişi öldü. Lübnan'dan yapılan saldırılarda 3 İsrailli hayatını kaybetti.

İsrail'in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesine düzenlediği son saldırıda ise 500'den fazla kişi yaşamını yitirdi. Enkaz altında ise yüzlerce ceset olduğu düşünülüyor.

Kaynak: AA