Tarkan, Fazıl Say, Hülya Koçyiğit, Hadise, Reha Özcan, Tuba Ünsal, Yılmaz Erdoğan ve Farah Zeynep Abdullah'ın da aralarında bulunduğu sanatçılar, hastanenin bombalanarak sivillerin öldürülmesine tepki gösterdi.

Sanat dünyasından ünlü isimler, İsrail'in Gazze'de yüzlerce kişinin ölümüne neden olan hastane saldırısına X ve Instagram hesaplarından tepki gösterdi.

Sanatçı Tarkan, paylaşımında, "Dün İsrail'in Gazze'de bombaladığı hastanede masum sivilleri hedef alması, çocukları, kadınları öldürmesi kabul edilemez. Bu sadece bir savaş suçu değil, insanlık suçu ve utancıdır. Bu vahşetin, bu zulmün durdurulması için tüm dünya, tüm insanlık ayağa kalkmalı ve acilen harekete geçmelidir." ifadelerini kullandı.

Piyanist Fazıl Say, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "İçerisinde kadınların, çocukların, masum sivillerin olduğu bir hastaneyi vurmak, İsrail'in en temel insani değerlerden yoksun saldırılarının son örneğidir. Gazze'de yaşanan ve tarihte benzeri olmayan bu vahşeti durdurmak için tüm insanlığı harekete geçmeye davet ediyorum." sözlerini paylaşarak, şunları kaydetti:

"Tamamen aynı fikirdeyim. Teşekkürler bu sağduyulu açıklama için. Tüm insanlar bu savaşı durdurmak için bir şeyler yapmalı. Netanyahu, savaş suçu, soykırım, katliamlar suçundan yargılanmalıdır. Filistinlilere özgürlük. İnsanlık için. Yeter artık bu vahşet."

"DAHA KAÇ MASUMUN CAN VERMESİ GEREKİYOR?"

Usta oyuncu Hülya Koçyiğit, "Gazze'de insanlar, dünyada insanlık ölüyor. Yüreklerimiz dayanmıyor. Bu zulme, bu vahşete dünyanın dur demesi için daha kaç masum sivilin can vermesi gerekiyor? Yazıklar olsun." sözleriyle saldırıya tepki gösterdi.

Oyuncu Reha Özcan, "Hiçbir savaşın tarafı olmam fakat hastane vuran, sivil halkı hedef haline getiren, nefreti yüzlerce yıl sürecek eylemi yapan gafil, medeniyetten nasibini almamış bu alçak çete elbette mağlup olacak. Barış, acil barış." paylaşımında bulundu.

Yönetmen, senarist ve oyuncu Yılmaz Erdoğan, "Hastanedeki masum insanların, çocukların hayatlarına son veren bu saldırıyı şiddetle kınıyor, insanlık adına utanç duyuyorum." ifadesini kullandı.

"NASIL KIYDINIZ ÇOCUKLARA?"

Oyuncu Tuba Ünsal, saldırıdan bir süre önce hastanede çekilen ve bahçeyi temizleyen çocukları gösteren videoyu paylaşarak, "Nasıl kıydınız bu çocuklara? Hitler döneminde dünyanın geri kalanı nasıl susuyor derken, şu an aynı durum yaşanıyor. Bunu durdurmak için ne yapmalıyız? Elimizden ne geliyor? Acı, çaresizlik, yıkım..." sözleriyle duruma tepki gösterdi.

Şarkıcı Hadise, sivilleri öldürmenin, hastaneleri vurmanın bir savaş suçu ve katliam olduğunu belirtti.

Oyuncu Farah Zeynep Abdullah, İnsan Hakları İzleme Örgütünün, dünya liderlerinin, bu vahşeti ve sivil yaşam kaybını önlemek için harekete geçmesi gerektiğine yönelik paylaşımına yer verdi.

Oyuncu Şevket Çapkınoğlu, paylaşımında "Dünya, Filistin'deki bu vahşete sessiz kaldığı için bu iğrenç suça ortak oluyor. İnsanın yüreği buna dayanamaz." ifadelerine yer verdi.

"ÇOCUKLAR ÖLÜRKEN DÜNYA SESSİZCE İZLİYOR"

Hazal Kaya ve Gupse Özay, Filistinli bir doktorun acil yardım çağrısını ve vahşetin durdurulması isteğini paylaştı.

Oyuncu, senarist Gülse Birsel, hastane bombalamanın savaş suçu olduğunu vurgulayarak, şiddetin ve savaşın durdurulmasını istedi.

Oyuncu Rojda Demirer "Kalbim acıyor, dayanamıyorum artık", Hasibe Eren "StoptheWar", Salih Bademci "Civillians are not a target (Siviller hedef olamaz)", şarkıcı Ceylan Ertem "Çok üzülüyorum, söz bitti." ifadeleriyle saldırıya tepkilerini gösterdi.

Kanlı çocuk ayakkabısının fotoğrafını paylaşan senarist, oyuncu ve fotoğrafçı Ebru Ceylan, "Bütün bu katilleri, kötüleri yaratan ne? Onlara bu gücü bu nefreti veren?", Hilal Saral da "İnsanlık öldü. Çocuklar ölürken, hastane bombalanırken dünya sessizce izliyor." ifadelerini kullandı.

Oyuncu İsmail Filiz, Ukrayna ve Filistin'de yaşanan savaşlarda iki ülkeye farklı tavır sergilendiğini gösteren bir çizime yer vererek, "Tüm dünya susmuş izliyor, yazıklar olsun." paylaşımı yaptı.

Klarnetçi Serkan Çağrı, Hitler ve Netanyahu'nun fotoğraflarını paylaşarak, "Hiçbir fark yok. Aynısı yaşanmıştı. Ne yazık ki şimdi de yaşatılıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Piyanist Büşra Kayıkçı, üzüntüsünü "Bu sabah kızımı okula hazırlarken parçalarının torbanın içinde olduğunu hayal ettim istemsiz. Sizin çocuklarınız, yeğenleriniz, kardeşleriniz yok mu?" sözleriyle dile getirdi.

Yönetmen, oyuncu ve senarist Müfit Can Saçıntı'nın yanı sıra Aras Bulut İynemli, Müge Boz, Necmi Yapıcı, Seda Bakan, Sibel Can, Ercan Saatçi ve Önder Açıkbaş, İsrail'in saldırısına tepki gösteren ünlüler arasında yer aldı.

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI

7 Ekim'de Hamas'ın silahlı birimi İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'e karşı geniş çaplı bir saldırı başlattı. Gazze'den İsrail'e binlerce roket fırlatıldı. Filistinli gruplar, Gazze-İsrail sınırındaki bir sınır kapısını ele geçirerek İsrail topraklarına girdi. İsrail ordusu da Gazze'ye hava saldırıları düzenledi.

Bu saldırılarda İsrail'den 1405 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 968 kişi yaralandı. Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze'de 3 bin 300 kişinin öldüğünü ve 13 bin kişinin yaralandığını açıkladı. Batı Şeria'da ise 62 Filistinli hayatını kaybetti ve yaklaşık 1250 kişi yaralandı. İsrail'in saldırıları sonucu 13 gazeteci de yaşamını yitirdi.

Lübnan sınırında ise 8 Ekim'de İsrail ve Hizbullah arasında çıkan çatışmalarda 11 kişi öldü. Lübnan'dan yapılan saldırılarda 3 İsrailli hayatını kaybetti.

İsrail'in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesine düzenlediği son saldırıda ise 500'den fazla kişi yaşamını yitirdi. Enkaz altında ise yüzlerce ceset olduğu düşünülüyor.

Kaynak: AA