Gazze'de meydana gelen ve 500 kişinin yaşamını yitirdiği hastane saldırısında kullanılan bombanın MK-84 güdümlü bomba olabileceği üzerinde duruluyor.

Savunma teknolojileri konusunda uzman olan Dr. Arif Emre Örün, AA'ya verdiği demeçte, eldeki teknik bilgiler ve görüntüler ışığında bu değerlendirmeyi yaptıklarını belirtti.

Hava savunma sistemleri üzerine çalışan Dr. Örün, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında geniş çaplı yıkım amacı güttüğünü, bu nedenle en yüksek hasarı verebilecek MK serisi bombaların kullanıldığını ifade etti.

Örün, "Bazı belirtiler, fosfor bombalarının da kullanıldığını gösteriyor. Ayrıca, kullanım süresi dolmak üzere olan bazı eski mühimmatların da sahada kullanıldığına inanıyoruz." dedi.

Gazze'de etkili bir hava savunma sistemine sahip olmadığına işaret eden Örün, İsrail'in bu avantajını kullanarak MK serisi bombaları tercih ettiğini belirtti.

“SALDIRIYI HAMAS’I GERÇEKLEŞTİRMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

Dr. Örün, saldırının gece gerçekleştiğini hatırlatarak, bu durumun bombanın türünü belirlemeyi zorlaştırdığını söyledi. "İsrail, Hamas'ın bu saldırıyı gerçekleştirdiğini iddia ediyor, ancak teknik analizler, Hamas'ın bu tür bir saldırıyı gerçekleştirebilecek teknolojiye sahip olmadığını gösteriyor." dedi.

Örün, saldırıda kullanılan bombanın türünü kesin olarak belirlemenin zor olduğunu, ancak genel savaş taktikleri ve teknik verilere dayanarak MK-84 güdümlü bombanın kullanılmış olabileceğini belirtti.

MK-84 BOMBASININ ÖZELLİKLERİ

MK-84 bombasının teknik özelliklerine de değinen Örün, "Bu bombada, PBXN-109 veya tritonal gibi patlayıcılar kullanılıyor. Tritonal, TNT'ye göre %15-20 daha fazla enerjiye sahip. Bombanın toplam ağırlığı yaklaşık bir ton. Bu bomba, 200-250 metre yarı çapında ölümcül bir etkiye sahip. Patlama, bina içerisinde gerçekleşse bile, basınçtan dolayı büyük bir tahribata neden oluyor. Ayrıca, patlama noktasından yaklaşık 750 metreye kadar ciddi yaralanmalara yol açabilecek bir etkisi bulunuyor." şeklinde açıklamalarda bulundu.

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI

7 Ekim'de Hamas'ın silahlı birimi İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'e karşı geniş çaplı bir saldırı başlattı. Gazze'den İsrail'e binlerce roket fırlatıldı. Filistinli gruplar, Gazze-İsrail sınırındaki bir sınır kapısını ele geçirerek İsrail topraklarına girdi. İsrail ordusu da Gazze'ye hava saldırıları düzenledi.

Bu saldırılarda İsrail'den 1405 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 968 kişi yaralandı. Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze'de 3 bin 300 kişinin öldüğünü ve 13 bin kişinin yaralandığını açıkladı. Batı Şeria'da ise 62 Filistinli hayatını kaybetti ve yaklaşık 1250 kişi yaralandı. İsrail'in saldırıları sonucu 13 gazeteci de yaşamını yitirdi.

Lübnan sınırında ise 8 Ekim'de İsrail ve Hizbullah arasında çıkan çatışmalarda 11 kişi öldü. Lübnan'dan yapılan saldırılarda 3 İsrailli hayatını kaybetti.

İsrail'in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesine düzenlediği son saldırıda ise 500'den fazla kişi yaşamını yitirdi. Enkaz altında ise yüzlerce ceset olduğu düşünülüyor.