Taksiciler Odası yüzde 50 zam istedi! Vatandaş isyan etti

Türkiye'nin en büyük metropoli İstanbul'da taksi sorunu her geçen gün artarak devam ediyor. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, toplu taşımaya binemeyenlerin taksilere yöneldiğini belirterek ücret tarifelerine zam yapılması gerektiğini belirtti. Yapılan açıklama sonrası yeni bir tartışma alevlenirken, vatandaşlar isyan etti. Ekran Haber özel...

Genel 28.11.2022, 14:00
Taksiciler Odası yüzde 50 zam istedi! Vatandaş isyan etti

İstanbul’daki taksi sorunu yurttaşların yaşamını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Pek çok kişi gideceği yönü 'kısa mesafe' veya bazen de 'uzun mesafe' olduğu için taksicilere kabul ettiremezken, taksicilerin ilk tercihi ise yabancı turistler oluyor. Tartışmalar sürerken, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu'dan ilginç bir yorum geldi. Aksu, taksi ücret tarifelerini işaret ederek, "Toplu taşımaya yoğunluktan binemeyenler, taksi toplu taşımadan ucuz olduğu için taksiye yöneliyor. Taksi tarifesi artmalı" ifadesini kullandı.

Taksiciler Odası Başkanı, zam talep etti: Taksi toplu taşımadan ucuz

"BİZ UCUZ KALDIK"

Yolcu sayısına bağlı olarak konuştuğunu belirten Eyüp Aksu, şöyle konuştu:

İstanbul'da taksimetre ücretleri toplu taşımaya oranla çok ucuz kaldı. İstanbul halkı yoğun saatlerde toplu ulaşımı yoğunluktan dolayı kullanamıyor. Bütün vatandaşlarımız, taksimetre ücretleri toplu taşımaya göre çok ucuz olduğu için herkes taksiyi tercih etmeye başladı. Bizim giderlerimize ise yüklü miktarda zam yapıldı, bu işi sürdürebilmemiz adına taksimetre ücretlerine zam yapılmasını talep ediyoruz. Biz toplu taşıma aracı değiliz, biz ucuz kaldık. En az yüzde 50 oranında zam talebimiz var. İstanbul'da trafik çok yoğun, bazen trafikte kilitlenip kalıyoruz.

"İBB'DEN YÜZDE 50 ZAM TALEP EDİYORUZ"

Bekleme, açılış ve kilometre ücretlerine en az yüzde 50 zam yapılmasını İBB'den talep ediyoruz. Örnek veriyorum, Şirinevler'den taksiye bindiğinizde İncirli'ye geldiğinizi düşünün toplu taşıma iki kişiden 24 lira alıyor, üç kişiden 36 lira alıyor. Biz ise taksilerde indi bin 28 lira alıyoruz. O mesafe 28 TL'yi geçmiyor. Düşünün üç kişi yolculuk yaptınız, bu yolculuğu toplu taşımayla yaparsanız 36 lira ödeyeceksiniz, taksi ile yaparsanız 28 lira ödeyeceksiniz. Taksi toplu taşımadan çok ucuz kaldı.

İstanbullu taksiye alınmamaktan yakınıyor: Yolcu seçiyorlar araçlar boş  geziyor - Yeni Şafak

Zam ile beraber taksiye binmenin imkansızlaşacağını belirten vatandaşlar, ''İki kere taksiye bindim dün. 40 lira ilk bindiğimde, 60 lira ise ikinci bindiğimde verdim. Gittiğim mesafe ise sadece bir akbil basacağım uzaklıkta. Eğer yüzde 50 zam uygulanırsa taksiye binmemiz imkansız hale gelebilir. Emekli, memur, öğrenci bu şartlarda taksiye zor biniyorken, zam geldiğinde hiç binemezler'' dedi. Konuyla ilgili konuşan bir taksici '' Mazota indirim gelirse, yüzde 50 zam gelmeyebilir'' dedi. Bir başka taksici ise zam oranının yüzde 50 değilde yüzde 40 civarında olması gerektiğini söyledi.

banner2
Yorumlar (0)