İsrail'in Gazze'deki El-Ehli Baptist Hastanesine gerçekleştirdiği saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 471'e yükseldi.

Filistin Sağlık Bakanlığı, son saldırıda 471 kişinin yaşamını yitirdiğini, 342 kişinin yaralandığını, bu yaralılardan 28'inin durumunun ağır olduğunu duyurdu. Bakanlık, "İsrail'in hastanelere yönelik saldırıları, sağlık sektörü için büyük bir tehlike oluşturmaktadır." şeklinde bir açıklama yaptı.

Daha önce, Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, hastaneye yönelik saldırıda 500 kişinin öldüğünü ifade etmişti.

GAZZE'DE ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

7 Ekim'den bu yana devam eden İsrail saldırıları sonucunda Gazze'de toplamda 3.478 kişi hayatını kaybetti. Yaralı sayısı ise 12 bini geçti. Bu bilgiler, Gazze Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşıldı.

Aynı dönemde İsrail güçlerinin Batı Şeria'da gerçekleştirdiği saldırılarda 62 Filistinli yaşamını yitirirken, 1.300 kişi yaralandı. Bu veriler, bakanlık tarafından yapılan son açıklamada belirtildi.

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI

7 Ekim'de Hamas'ın silahlı birimi İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'e karşı geniş çaplı bir saldırı başlattı. Gazze'den İsrail'e binlerce roket fırlatıldı. Filistinli gruplar, Gazze-İsrail sınırındaki bir sınır kapısını ele geçirerek İsrail topraklarına girdi. İsrail ordusu da Gazze'ye hava saldırıları düzenledi.

Bu saldırılarda İsrail'den 1405 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 968 kişi yaralandı. Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze'de 3 bin 478 kişinin öldüğünü ve 13 bin kişinin yaralandığını açıkladı. Batı Şeria'da ise 62 Filistinli hayatını kaybetti ve yaklaşık 1250 kişi yaralandı. İsrail'in saldırıları sonucu 13 gazeteci de yaşamını yitirdi.

Lübnan sınırında ise 8 Ekim'de İsrail ve Hizbullah arasında çıkan çatışmalarda 11 kişi öldü. Lübnan'dan yapılan saldırılarda 3 İsrailli hayatını kaybetti.

İsrail'in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesine düzenlediği son saldırıda ise şu ana kadar 471 kişinin cesedine ulaşıldı. Enkaz altında ise yüzlerce ceset olduğu düşünülüyor.