Pazar akşamı Google’dan dolar/TL kurunun güncel fiyatını aran önüne gelen rakamla büyük  şoka uğradı. Google’dan kaynaklı bir hata nedeniyle dolar/TL kuru 24,05 lira olarak görünüyordu. Hatadan haberi olmayan yatırımcılar büyük panik olurken, dolardaki sert düşüş  Twitter'da da gündem oldu. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“MÜMKÜN DEĞİL”

Tv 100'de yazan İslam Memiş, "Beni arayan veya mesaj yollayanlara teknik bir hata veya manipülasyon olabileceğini, böyle bir şeyin bugünkü ekonomik koşullarda mümkün olamayacağını anlattım.” dedi.

‘MANİPÜLASYON’ DEDİ İNANANLARA KIZDI

Piyasalar açıldığında da 24,05 liralık yanlış seviyenin, 28,16 liralık doğru rakama döndüğüne dikkat çeken Memiş, ”Sosyal medyaya malzeme, insanlara da konuşacak bir şey lazım olduğu için bir kaç saat oyalanmış oldular. Sorsanız inanan var mı? Hiç kimse. İnanmayacağın bir şeyi neden yayarsın ki?” ifadelerini kullandı.

Memim dikkat çeken yazısının devamında şu ifadeleri kullandı;

“Bir de dün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla “Cumhuriyetin 100.yılı” o güne de denk getirerek manipülasyon da yapmış olabilirler. Yapan yapar da, inananan neden inanır? Yatırım yaptığı doların değer kaybetme korkusu da olabilir! Sosyal medyada kahraman, yatırım da ‘ABD’den korkmayın’, doların sahipleri dolarını 24 liradan size verip yüzde 35 faize gelmez.

Dolar biriktiren arkadaşlar; korkmayın zarar etmezsiniz ama euro, altın ve borsadan da çok kazanamazsınız

Finansal okuryazarlığınız olsaydı zaten doları bir yatırım aracı olarak görmezdin, dolar ile borçlanmaz, doların bu kadar değer kaybedeceğine inanmazdın Anlayacağınız sosyal medyaya malzeme lazımdı, fikri olan da olmayan da kullandı. 

Dolar o seviyelere hiç gelmez mi?  Gelebilir, olabilir. Bu hayatta hiçbir şey imkansız değil. Ancak şartların oluşması gerek. Oluştuğu zaman ben size söylerim.