İslami Cihad ve İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın kullandığı el yapımı roketlerin düştüğü asfalt zemindeki çukurcuklar santimlerle ölçülebilirken, İsrail’in kullandığı bombaların açtığı çukurlar ise derinlik ve sahip olduğu çap sebebiyle “krater” olarak anılıyor.

Dün gerçekleşen ve 500’den fazla insanın hayatını kaybettiği El-Ehli Baptist Hastanesi saldırısını ısrarla “patlama” olarak nitelendiren İsrail ve MK-84 başta olmak üzere dev yapıları tahrip için üretilen bombaları İsrail’e veren ABD, uluslararası toplumun tepkisinden “suçu Filistinli gruplara atarak” kaçmaya çalışıyor.

İsrail’in “Filistinli gruplar atmak isterken yerinde patladı” iddiasıyla başlayan suçtan kaçma girişimleri, suçun ortağı ABD tarafından da “patlama” vurgusuyla kullanılıyor.

İsrail’e gerçekleştirdiği ziyarette Başbakan Binyamin Netanyahu ile kameraların karşısına geçen ABD Başkanı Joe Biden da, ortağı olduğu suç ile ilgili “Görünen kadarıyla hastaneye yapılan saldırıyı diğer taraf düzenledi, siz (İsrail) değil. Ancak çok sayıda kişi emin değil" diyerek İsrail’in yanında durdu.

Hastane saldırısının başından bu tarafa “yerinde patlama” vurgusu yapan İsrail, bombanın patlama yerine havadan geldiğine dair kanıtların ortaya konulması sonrası “İslami Cihad yanlış yere attı” iddiasına döndü.

İsrail askeri, Gazze'de bulunan El-Ehli Baptist Hastanesi'ne yapılan saldırının İslami Cihad tarafından gerçekleştirildiğini öne sürdü ve bu iddiasını desteklemek amacıyla bir radar haritası grafiği yayınladı.

İsrail askeri güçleri, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, İslami Cihad'ın Gazze Şeridi'nden fırlattığı roketin hedefini bulamayarak El-Ehli Baptist Hastanesi'ne düştüğünü iddia etti. İsrail, bu iddiasını desteklemek için radar verilerine dayalı bir harita grafiği paylaştığını belirtti.

VURULAN HASTANE, KİLİSE YÖNETİMİNDEYDİ

İngiltere Kilisesi'nin Ruhani Lideri ve Canterbury Başpiskoposu Justin Welby, saldırıya uğrayan El-Ehli Baptist Hastanesi'nin Anglikan Kilisesi tarafından işletildiğini belirterek, "Bu, masum insanların trajik ve şok edici kaybıdır. Sivillerin bu yıkıcı çatışmada korunması gerektiğini bir kez daha vurguluyorum." şeklinde tepki gösterdi.

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI

7 Ekim'de Hamas'ın silahlı birimi İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'e karşı geniş çaplı bir saldırı başlattı. Gazze'den İsrail'e binlerce roket fırlatıldı. Filistinli gruplar, Gazze-İsrail sınırındaki bir sınır kapısını ele geçirerek İsrail topraklarına girdi. İsrail ordusu da Gazze'ye hava saldırıları düzenledi.

Bu saldırılarda İsrail'den 1405 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 968 kişi yaralandı. Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze'de 3 bin 300 kişinin öldüğünü ve 13 bin kişinin yaralandığını açıkladı. Batı Şeria'da ise 62 Filistinli hayatını kaybetti ve yaklaşık 1250 kişi yaralandı. İsrail'in saldırıları sonucu 13 gazeteci de yaşamını yitirdi.

Lübnan sınırında ise 8 Ekim'de İsrail ve Hizbullah arasında çıkan çatışmalarda 11 kişi öldü. Lübnan'dan yapılan saldırılarda 3 İsrailli hayatını kaybetti.

İsrail'in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesine düzenlediği son saldırıda ise 500'den fazla kişi yaşamını yitirdi. Enkaz altında ise yüzlerce ceset olduğu düşünülüyor.