İsrail, Gazze'deki trajik hastane saldırısını izah etmeye çalışırken, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun dijital medya danışmanı Hananya Naftali'nin kendi paylaşımlarıyla savunmanın çeliştiği gözlendi.

17 Ekim gecesi Gazze'de bulunan El-Ehli Baptist Hastanesi'ne gerçekleştirilen saldırıda acı bir bilanço: 471 ölü. İsrail ve Filistin arasındaki 7 Ekim'de başlayan çatışmalar sırasında yaşanan bu saldırı, global arenada büyük bir yankı uyandırdı.

İsrail hükümeti, ilk etapta olay hakkında sessiz kaldı. Ancak sonrasında, saldırının, Filistin İslami Cihad Hareketi'nin fırlattığı bir roketin hastaneye isabet etmesiyle gerçekleştiğini iddia etti.

Ancak bu iddialar, teknik bilgiler ve geçmişteki tutumları nedeniyle birçok uzman, Gazze'deki gruplar ve uluslararası kamuoyu tarafından hiç inandırıcı bulunmadı.

Mayıs 2022'de gazeteci Şirin Ebu Akile'nin vefatıyla ilgili başta sunduğu iddiaları sonrasında geri adım atan İsrail, bu ve benzeri olaylarla güvenilirlik sorunları yaşadı.

Hananya Naftali, saldırının ardından X sosyal medya platformunda "İsrail Hava Kuvvetleri, Gazze'deki bir hastanenin içindeki Hamas terörist üssünü vurdu" açıklamasında bulundu. Fakat bu paylaşım, saldırının boyutları anlaşıldığında silindi. Naftali daha sonra Reuters haber ajansını suçlayarak bir açıklama yaptı, ancak yapılan incelemeler sonucu Reuters'in böyle bir haber geçmediği anlaşıldı.

Netanyahu'nun dijital medya danışmanı olarak görev yapan Naftali, 2018 yılında bu göreve getirilmişti ve o tarihten itibaren Netanyahu'nun dijital medya ekibinin bir üyesi olarak aktif rol oynuyor.

Hatırlatıcı olarak, Gazze'deki El-Ehli Baptist Hastanesi'ne 17 Ekim'de yapılan saldırı sonucunda 471 kişi yaşamını yitirdi, 342 kişi yaralandı ve bunların 28'i ağır yaralı olarak tespit edildi.

Kaynak: AA