Terör örgütü yapılanmasına büyük darbe! 25 gözaltı...

İstanbul merkezli 8 ilde PKK terör örgütüne eleman toplayan ve eylem hazırlığında bulunan 25 kişiye yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi. Yakalama kararı bulunan kişilerin tamamı gözaltına alınırken yapılan aramalarda örgüte ait çok sayıda flama, doküman ve dijital materyal de ele geçirildi.

ASAYİŞ 12.05.2022, 14:52 12.05.2022, 15:13
Terör örgütü yapılanmasına büyük darbe! 25 gözaltı...

Ekran Haber'den Başak Bilgin'in haberine göre, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, İstanbul başta olmak üzere İzmir, Erzurum, Şanlıurfa, Siirt, Aydın, Batman ve Diyarbakır'da toplam 24 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Yürütülen soruşturma kapsamında, Y.K. isimli bir şahsın PKK/KCK silahlı terör örgütünün sözde 'İstanbul YPS Sivil Savunma Birlikleri' sosyal medya sorumlusu olduğu, M,İ,, M.Ö., Y.K. ve S.K. isimli şüphelilerin çok sayıda şahsın örgütün dağ kadrosuna katılmasına aracılık ettikleri, B.D. isimli şüphelinin kardeşinin örgütün dağ kadrosunda faaliyet gösterdiği, Ö.R.K. isimli şahsın eylem hazırlığı kapsamında EYP el yapımı patlayıcı madde ve Molotof malzemesi arayışı içinde olduğu, sosyal medya üzerinden konu ile ilgili araştırma yaptığı bilgisine ulaşıldı.

HEDEFLERİNDE GENÇLER VAR

Yapılan inceleme ve takip neticesinde; söz konusu örgüt üyelerinin PKK/KCK silahlı terör örgütünün dağ kadrosundan aldığı talimatlar doğrultusunda, sosyal medya siteleri aracılığı ile özellikle geçim sıkıntısı çeken, ailevi problemleri olan ve suça karışmış gençlerle irtibata geçtikleri, daha sonra kültürel, sanatsal etkinlikler ve konuşma platformları düzenleyerek gençlere örgütsel eğitim verdikleri, terör örgütüne sempati duyan kişilerden örgüte eleman kazandırdıkları tespit edildi. 

8 İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYON

Elde edilen bilgiler doğrultusunda harekete geçen Jandarma ekipleri; İstanbul başta olmak üzere İzmir, Erzurum, Şanlıurfa, Siirt, Aydın, Batman ve Diyarbakır illerinde olmak üzere toplam 24 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonlarda; eylemlerde kullanılacağı değerlendirilen 2 adet tabanca, PKK/KCK silahlı terör örgütüne ait flamalar, çok sayıda örgütsel doküman ve dijital materyal ele geçirildi. 

Yakalanan 25 şüpheli, Jandarma’daki sorgulamalarının ardından adli makamlara sevk edildi.

banner2
Yorumlar (0)
21
açık