İSTANBUL, (DHA)- İHH İnsani Yardım Vakfı, yetimlere ve ailelerine yönelik yardım faaliyetlerine 2023 yılında da devam ettiğini belirterek, Türkiye dâhil 45 ülkede 137 binden fazla yetime her ay düzenli olarak hayırseverlerin yardımlarını ulaştırdığını duyurdu. Vakıf, 12 ülkedeki 42 yetimhanesi, 1 yetim eğitim merkezi ve 1 eğitim kampüsüyle de yetimlere destek olmayı sürdürdüğünü belirtti.

30 yıldır yetimlere yönelik çalışmalar yürüttüğünü belirten İHH İnsani Yardım Vakfı, çalışmalarına 2023 yılında da devam ettiğini açıkladı. Vakıf, hayırseverlerin desteklerini Türkiye’de 13 bin 219, diğer 44 ülkede ise 124 bin 430 olmak üzere toplamda 137 bin 649 yetime her ay düzenli olarak ulaştırdığını duyurdu. Bağışçıların, aylık 800 lira tutarındaki bağışlarıyla yetimlerin gıda, barınma, sağlık ve eğitim masraflarına destek olabildiği belirtildi.

12 ÜLKEDE 42 YETİMHANE

İHH, ailelerini kaybetmiş ve akrabaları yanında yaşama imkânları bulunmayan yetimler için de yetimhane hizmeti sunduğunu duyurdu. 2023 yılında da 12 ülkede bulunan 42 yetimhane 1 yetim eğitim merkezi ve 1 eğitim kampüsünde çalışmalarına devam eden vakıf, yetimhanelerde kalan çocukların aylık barınma, gıda, sağlık ve eğitim masraflarını karşılıyor. Vakıf tarafından Moro ve Pakistan'da inşa edilen 2 yetimhanede de kurulum çalışmaları devam ediyor.

YETİMHANELERDE ÖZEL GÜN İKRAMLARI

İHH İnsani Yardım Vakfı ayrıca; nişan, düğün, sünnet, taziye ve hayır yemeklerini yetimhanelerde kalan yetimlere ikram etmek isteyen hayırseverlerin ikramlarını dünyanın 12 ülkesinde sofralara ulaştırıyor.

167 BİN 547 ÇOCUĞA KIYAFET DESTEĞİ

İHH, yetimlere yönelik çalışmaları kapsamında 2023 yılında ayrıca, Ramazan Bayramı’nda Türkiye’de ve yurt dışında 75 bin 301 yetime, Kurban Bayramı’nda ise 33 bin 20 yetime bayramlık elbise hediye etti. Yıl içerisinde ayrıca, 59 bin 226 yetim çocuğa da bayramlık harici kıyafet desteği verildi.

14 BİN 741 YETİM ÇOCUĞA KIRTASİYE DESTEĞİ

Yetimlere yönelik eğitim çalışmalarına da yıl içerisinde devam eden vakıf, 14 bin 741 yetime kırtasiye malzemesi ve çanta dağıtımında bulundu. Ayrıca, 789 yetim annesine mesleki eğitim kursu verilerek gelir sağlamaları amacıyla destek sunuldu. Sağlık projeleri kapsamında ise, 834 yetime sağlık malzemesi, 150 yetim ailesine ise hijyen paketi dağıtıldı.

“İYİLİKTE YARIŞAN SINIFLAR” PROJESİ 2023’TE DE DEVAM ETTİ

İHH, Milli Eğitim Bakanlığı ve Eğitim-Bir-Sen koordinesinde 2013 yılından bu yana uygulanan “İyilikte Yarışan Sınıflar” projesi 2023 yılında da uygulandı. Devam eden proje aracılığıyla Türkiye’nin dört bir yanındaki okullarda eğitim gören gönüllü öğrenciler, yetim öğrencilere destek oluyor.

YETİM DAYANIŞMA GÜNLERİ'NDE 225 PROJE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Vakıf tarafından 2011 yılından bu yana her yıl düzenlenen “Yetim Dayanışma Günleri” ile de yetim çocuklara yönelik çeşitli etkinliklerin yanı sıra; eğitim, sağlık ve sosyal destek alanında yardım projeleri hayata geçirildi. Yetim Dayanışma Günleri'nde Türkiye dâhil 27 ülkede 225 proje gerçekleştirildi. Vakıf tarafından uygulanan projelerden bazıları hakkında şu bilgilere yer verildi:

“Küçükbaş ve büyükbaş sağmal hayvan hediyesi, yetim annelerine yönelik meslek edindirme kursları, balıkçı teknesi temini, bakkal dükkanı açılışı, sera kurulumu, eğitim ve sağlık projeleri, piknik, uçurtma şenliği ve gezi programları gibi sosyal etkinlikler.”

675 YETİM AİLESİNE EV EŞYASI YARDIMI

İHH tarafından yıl içerisinde yetimlere ve ailelerine yönelik uygulanan diğer bazı projeler ise şu şekilde açıklandı:

“675 yetim ailesine ev eşyası yardımı, 679 yetime etüt desteği, bin 490 yetime oyuncak ve hediye dağıtımı, 10 bin 308 yetimin katıldığı piknik organizasyonları.”

Kaynak: dha