DSÖ'den maymun çiçeği açıklaması!

DSÖ'den Maymun çiçeği virüsü ile ilgili yeni bir açıklama geldi. DSÖ açıklamasına göre, Afrika dışındaki vaka sayısı üçe katlanarak 780’e yükseldi

SAĞLIK 06.06.2022, 20:27 07.06.2022, 15:16
DSÖ'den maymun çiçeği açıklaması!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Afrika dışındaki Maymun Çiçeği vakasının üç haftada 780'e çıktığını açıkladı. Bu bir önceki haftaki vaka sayısı olan 257'nin yaklaşık üç katı.

DSÖ'den maymun çiçeği açıklaması: Vaka sayısı üçe katlandı

Örgüt, bu sayının muhtemelen gerçek vaka sayısından daha düşük olduğunu belirtti ve küresel risk seviyesinin "orta" olduğunu duyurdu. Hastalık genellikle hafif geçse de Afrika dışında ilk defa bu kadar çok vakanın aynı anda görülmesi endişe yaratıyor.

Vakaların çoğu Avrupa ve Kuzey Amerika'da görülürken Meksika, Arjantin, Fas ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde de az sayıda vaka görüldü. En fazla vakanın görüldüğü ile ise 207 ile Birleşik Krallık. Bunu 156 ile İspanya ve 138 ile Portekiz takip ediyor.

DSÖ bazı ülkelerde yeni vakaların diğer vakalarla temasının tespit edilemediğini, bunun da toplumda henüz kayda geçmemiş başka vakalar da olduğu anlamına geldiğini duyurdu:

"Büyük ihtimalle henüz vaka görülmemiş ülkelerde de yeni vakalar ortaya çıkacak ve virüs yayılmaya devam edecek."

Halk sağlığı riski şimdilik "düşük" seviyede olsa da virüsün normalde görülmeyen ülkelerde ortaya çıkmaya devam etmesi durumunda bu seviyenin yükseltilebileceği açıklandı.

Dünya Sağlık Örgütü hastalık belirtilerinin de bugüne kadar görülenden farklı şekilde ilerlediğini, derideki çıbanların ateş gibi semptomlardan daha önce ortaya çıktığını belirtti.

Çoğu vakada hastalık birkaç hafta içinde kendiliğinden iyileşiyor. Hastalarda ateş ve çıbanların yanı sıra kas ağrıları, sırt ağrıları ve kaşıntı görülebiliyor. Fakat bazı vakalarda hastalık daha ağır geçebiliyor. Önceki yıllarda Batı Afrika'da bu virüs nedeniyle ölümler görülmüştü.

banner2
Yorumlar (0)
22
açık