Niğde’de ölümlü kazalara ‘reflektör’ çözümü

Niğde’de gerçekleşen her 3 ölümlü kazadan 1’ine traktörlerin neden olması yetkilileri harekete geçirdi. İl Jandarma Komutanlığı’nca kentte “Çiftçiye Traktör, Traktöre Reflektör Gerekli” mottosuyla başlatılan ‘reflektör projesiyle’ traktörlerin karıştığı kazaların azaltılması ve toplumda trafik bilincinin artırılması hedefleniyor.

ASAYİŞ 23.09.2022, 00:01
Niğde’de ölümlü kazalara ‘reflektör’ çözümü

Ekran Haber'in edindiği bilgiye göre, Niğde’de Jandarma Trafik sorumluluğundaki karayollarında meydana gelen ölümlü kazaların yüzde 33’ünü traktörlerin karıştığı kazalar oluşturması nedeniyle kentte “Çiftçiye Traktör, Traktöre Reflektör Gerekli” sloganıyla proje başlatıldı.Merkeze bağlı Alay beldesinde düzenlenen etkinlikte Jandarma Genel Komutanlığı Mobil Trafik Eğitim Tırı'nda jandarma ekiplerince öğrencilere trafik eğitimi verildi. Öğrenciler, akülü arabalara binerek, trafik kurallarını deneyimledi.

EMNİYET KEMERİNİN ÖNEMİNE VURGU YAPILDI!

Simülasyon tırında ise ters dönen otomobile binen Vali Mustafa Koç, İl Jandarma Komutanı Albay Nihat Özkök, İl Emniyet Müdürü Adnan Özdemir ve vatandaşlar, emniyet kemerinin önemine şahitlik etti.

Hasat zamanının gelmesiyle traktörlerin karıştığı ölümlü kazaların arttığını belirten Vali Mustafa Koç, "Proje dahilinde 10 köy ve kasabada, jandarma ve diğer paylaş kurumlarla temin edilen 1000 reflektörü çiftçilerin traktörlerine takacağız. Traktörler trafikte yavaş seyretmesi dolayısıyla gerekli ışıklandırma ve reflektör olmadığı zaman diğer sürücüler tarafından geç fark edilebiliyor. İstemediğimiz kazalara sebep olabiliyor" dedi.

Koç, emniyet kemeri simülasyon tırı ve trafik eğitim tırında da öğrenci ve vatandaşlara emniyet kemeri ve trafik kurallarının anlatıldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bu eğitimlerin amacı emniyet kemeri takılı olmadığında veya bir kurala uyulmadığında kaza yaptığımız zaman neler olabileceğini bu seviyede gösterip bilinç oluşturmak. Alacağımız bu önlemlerle bir kültür oluştururuz. Bir vatandaşın kaza dolayısıyla bırakın canını kaybetmesini burnunun dahi kanamasını istemiyoruz. Bu projeler sayesinde amacımıza ulaşırız. Bütün çiftçilerimize ve vatandaşlarımıza kazasız, belasız bir hayat diliyorum."

Konuşmanın ardından Vali Koç ve protokol üyeleri, traktörlere reflektör taktı.

banner2
Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu