Kapalıçarşı’nın restorasyon çalışmaları bitmek için gün sayıyor

İstanbul’un tarihi simgelerinden biri olan Kapalıçarşı’nın iki yıldır devam eden restorasyon ve deprem güçlendirme çalışmaları büyük ölçüde tamamlanırken, kalem ve ince işçiliklerin de haziran ayına kadar bitmesi bekleniyor.

Genel 25.01.2023, 15:58
Kapalıçarşı’nın restorasyon çalışmaları bitmek için gün sayıyor

Tarihi dokusu ve yoğun ticari hayatıyla yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanlarından olan Kapalıçarşı, restorasyon ve deprem güçlendirme çalışmalarıyla yenileniyor. İki yıldır aşamalar halinde devam eden kapsamlı restorasyon süreciyle eski günlerine dönmeye hazırlanıyor.

3 BİN 600 DÜKKAN VE 14 HAN MEVCUT

Yaklaşık 45 bin metrekarelik kapalı alana sahip Kapalıçarşı’da 3 bin 600 dükkan ve 14 han bulunuyor. Restorasyon kapsamında çatısı tamamen onarılırken, atık su ve temiz su kanalları değiştirildi. Elektrik ve fiber kabloları yenilendi. Deprem güçlendirme, beden duvarları ve tavanlardaki kalem işi çalışmalarında ise sona gelindi.

'GENEL OLARAK SONA YAKLAŞTIK'

Çarşının kalan bir kısmında süren güçlendirme çalışmasının yakın zamanda tamamlanacağını ve kabloların tamamen gizleneceğini aktaran Kurtulmuş, "Şu anda Kapalıçarşı’da 21 kapıda restorasyon işleri bitti. Çarşımızın içinde bir bölgede statik olarak güçlendirmeye biraz daha ihtiyaç olduğu tespit edildi. Bir miktar da kalem işleri var. Su oluklarıyla ilgili eksiklerimiz var. Onun dışında üstyapı, altyapı, çatı, beden duvarları, tüm işlerimizde genel olarak sona yaklaştık." dedi.

banner2
Yorumlar (0)