Tarım Bakanlığı harekete geçti! Tüketici: Sağlığımızı tehdit ediyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, Singapur'a gönderilen Türk markalı baharat ürünlerinde kanserojen madde bulunduğu iddialarına ilişkin açıklama yaptı. İddialar karşısında tedirgin olan tüketici ise nasıl ayırt edeceklerini bilmediklerini ve sağlıklarını tehdit ettiği için korktuklarını dile getirdi. Ekran Haber özel...

ÖZEL HABER 09.11.2022, 10:52
Tarım Bakanlığı harekete geçti! Tüketici: Sağlığımızı tehdit ediyor

Singapur,  Türkiye'den ihraç edilen bir baharat markasında kanserojen madde tespit edildiğini duyurdu. Bunun üzerine firmaya ait paketlerin toplatılması kararı alındı. Konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan bir açıklama geldi.Açıklamada "Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğümüzce yapılan incelemede, söz konusu firmanın, ülkemizden Singapur’a doğrudan bir ihracat başvurusu bulunmadığı tespit edilmiştir" denildi.

"İHBAR KABUL EDİLDİ, DENETİM BAŞLATILDI"

Yasaklı renklendirici madde tespit edildiğine ilişkin Singapur'dan resmi bir bildirimde bulunulmadığı belirtilen açıklamada, "Söz konusu haberler Bakanlığımızca ihbar kabul edilerek firma ve ürünlerine yönelik başlatılan denetimler ülke genelinde devam etmektedir" ifadesi kullanıldı.

YURT İÇİ ÜRÜNLERDE DE YASAKLI MADDE

Mayıs ve temmuz ayında yapılan denetimlerde firmanın yurt içinde satışa sunduğu sumakta izin verilmeyen renklenrici tespit edildiği kaydedildi. Bunun üzerine firma hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğu ve söz konusu ürünlerin piyasadan toplatıldığı belirtili. 

TÜKETİCİ: SAĞLIĞIMIZI TEHDİT EDİYOR

Türkiye'de toplatılmayan ürünlerle ilgili konuşan tüketiciler  ise, '' Bilmediğimiz markalardan ürün almıyoruz ama Yediğimiz her şeyin içinde bir şey var zaten.Baharatı daha renkli görünce kimyasal karışmış gibi düşünüyorum İnsan sağlığı hiçe sayılıyor. Aktarlar daha güvenilir geliyor, o yüzden aktarlardan alıyoruz. Toz biberi ya da pul biberi kullandığınızda dilinizde boya bırakıyorsa sıkıntılıdır. Çünkü orjinal olan biberler asla bırakmıyor. Bu sebepten dolayı korktuğumuzdan test ederek alıyoruz'' şeklinde konuştu.

banner2
Yorumlar (0)