UZMANI AÇIKLADI: ÇOCUĞA SORUMLULUK NASIL KAZANDIRILIR?

Çocuk gelişiminde önemli aşamalardan olan sorumluluk duygusu, anne-babaların en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Uzmanlar bunun tıpkı özgüven duygusu gibi özerklik dönemi ile birlikte kazanılmaya başladığını ve ortalama 1,5 yaşlarındaki bir çocuğa verilen basit görevler çocuğun ince motor becerilerinin gelişmesini sağladığını ifade ediyor. Konuyla ilgili Ekran Haber'e özel açıklamalarda bulunan Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi, "Sorumluluk kazandırırken ebeveynlerin çocuğa eşlik etmesi, çocuğa komut vermelerinden çok daha etkili ve problemsizdir" diye konuştu.

ÖZEL HABER 06.06.2022, 15:30 06.06.2022, 16:48
UZMANI AÇIKLADI: ÇOCUĞA SORUMLULUK NASIL KAZANDIRILIR?

Küçük yaşlarda başlayan sorumluluk duygusu hem çocukların kendilerine güven duymasına katkıda bulunuyor hem de okul başarısını destekliyor. Anne-babaların en çok merak ettiği konuların başında gelen sorumluluk duygusu, özgüven duygusu gibi özerklik dönemi ile birlikte kazanılmaya başladığını ve ortalama 1,5 yaşlarındaki bir çocuğa verilen basit görevler çocuğun ince motor becerilerinin gelişmesini sağladığını ifade ederken, uzmanlar ise ailelerin kendi kontrollerinde çocuklarına sorumluluk vermelerinin çocuğun gelişimine ve okul başarısına çok ciddi katkılar sağladığını söylüyor. Konuya ilişkin Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi ise Ekran Haber'e özel açıklamalarda bulundu. 

Klinik Psikolog Müjde Yahşi

Çocuğun ilk sorumluluğu, kendi başına yemek yiyebilmesi olmalıdır. Kendi başına yemesi noktasında desteklenen çocuk yeterlilik hissi edinerek sorumluluk duygusunun temellerini oluşturur. Dolayısıyla öz yeterlilik duygusu oluşan çocuğun sorumluluk duygusu da gelişmeye başlar.

Bebeğe Kendi Başına Yemeyi Öğretme
Mesela dişleri düzenli fırçalama konusunda çocuğuna sorumluluk kazandırmak isteyen bir ebeveyn, ilk olarak çocuğun yaşına uygun şekilde hikâyeler ve oyuncaklarla diş fırçalamanın gerekliliği anlatmalıdır. Ama asıl önemli olan çocuğa yapılan açıklamalar değil, ebeveynin çocuğa doğru rol model olmasıdır. 

Diş Fırçalama Teknikleri (Çocuk)

Yani sadece; “Hadi git, dişlerini fırçala” diyen bir ebeveyn karşısında çocuk, kalkıp dişlerini fırçalamak istemez. Çünkü çocuk için basit bir diş fırçalama bile, birçok alt beceriden oluşur.

Şöyle ki; çocuk dişlerini fırçalamaya gittiğinde diş macununun kapağını açacak sonra yeterli miktarda fırçaya sürecek, macunla işi bitince fırçayı bırakıp macunun kapağını kapatacak ve macunu tekrar aldığı yere koyacak sonra fırçayı eline tekrar alıp anne babasının gösterdiği gibi fırçalamaya çalışacak… Böyle anlatılınca basit dediğimiz diş fırçalamanın bile çocuk için birden fazla işlevsellik gerektirdiğini fark edebiliriz.

Ebeveynlerin çocuğa eşlik etmesi çok daha etkili!

Dolayısıyla çocukların bunları otomatik şekilde yapabilmesi ebeveynin belli bir süre çocuğuyla birlikte yapmasıyla mümkündür. O nedenle sorumluluk kazandırırken ebeveynlerin çocuğa eşlik etmesi, çocuğa komut vermelerinden çok daha etkili ve problemsizdir.

“Haydi dişlerimizi fırçalıyoruz!”

Her diş fırçalama zamanı ebeveynlerin; “Haydi dişlerimizi fırçalıyoruz!” diyerek neşeyle banyoya koşmaları ve bunu yaparken her aşamayı her defasında tek tek anlatarak göstermeleri gerekir, tâ ki çocuk bu alışkanlığı kazanana kadar.

Ebeveynler çocuk gelişiminde hangi hataları yapıyor? - Milliyet Çocuk

Alışkanlıklar en az 6 haftada oluşmaya başlar!

Şunuda hatırlatayım ki alışkanlıklar en az 6 haftada oluşmaya başlar. Bunun için de ebeveynlerin biraz sabır göstermeleri gerekebilir. Bir de ebeveynlerin, çocuğa sorumluluk kazandırayım derken çocuğa mükemmeliyetçi davranarak çocuğun hatalarını sürekli düzeltmeye kalkabilir, bu yaklaşım da çocuğu sorumluluk almaktan kaçırabilir ve çocukla olan iletişimlerinde problem oluşturabilir.

.
 

banner2
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu