Yeni sağlık alarmı! Üçlü virüse dikkat

Öksürük, ateş, kas ağrısı şikayetiyle hastaneler doldu taştı. 2 yıldır sessizliğini koruyan grip, bu kez tridemi denilen üçlü salgın hayatımıza girmeye başladı. Salgının özellikle çocukları vurduğu uzmanlar tarafından söylenirken, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Günay Cantürk, ''Anneler de babalar da en az çocuklar kadar bu salgından etkileniyor'' dedi.

GÜNDEM 11.11.2022, 12:01
Yeni sağlık alarmı! Üçlü virüse dikkat

Üst solunum yolu hastalıkları, mevsim geçişinin yaşandığı bu günlerde sık görülmeye başlandı. 'Üçlü salgın' adı verilen; Covid-19, grip ve solunum yoluyla bulaşan RSV nedeniyle pek çok kişi hastaneye başvuruyor. Özellikle grip ve RSV’nin aynı anda görülmesi ise oldukça tehlikeli. Peki neden bu yıl böyle bir salgın yaşanıyor? 

BU SALGINA DİKKAT!

Üst solunum yolu hastalıkları dendiğinde akla ilk ‘influenza A’ yani ‘grip’ geliyor. Ancak solunum yolu rahatsızlıklarına yol açan tek virüs grip değil. Okul çağındaki çocuklarda görülen, solunum yoluyla hızlı bir şekilde bulaşan ve yetişkinlerde de rastlanılan RSV (Solunum sinsityal virüsü) de en az grip kadar bulaşıcı bir virüs…Yapılan uluslararası analizlere göre, dünyada 'triple epidemi' yani 'üçlü salgın' adı verilen; Covid-19, grip ve RSV virüsünün bu kış çok ciddi şekilde artış göstermesi bekleniyor. Bu üç virüsteki salgının artmasına bağlı sağlık sistemlerinde zorlanmaların yaşanacağına yönelik analizler de bulunuyor.

Bilim Kurulu Üyesi Şener'den 'üçlü virüs' uyarısı - Haber 7 GÜNCEL

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Günay Cantürk Çocuk  ''Polikliniğe başvuru sayısında çocuklarda artış var. İnfluenzanın, koronavirüsün ve diğer bu döneme ait adenovirüs, rinovirüs, RSV virüs dediğimiz bu virüslerin hepsinin bir arada olma hali. Anneler de babalar da en az çocuklar kadar bu durumdan etkileniyor'' dedi.

Kış dönemi için "üçlü salgın" uyarısı

Çocuğunu hastaneye getiren bir anne, ‘’Çocuğumun kulak, burun, boğaz problemi vardı ama öksürükte başlayınca doktora kontrolümüze geldik. Yaklaşık 2 gündür de düşmeyen yüksek ateşi var’’ şeklinde konuştu. Yaklaşık 3 haftadır çocuğunun hastalığının dinmediğini söyleyen bir başka anne ise, ‘’ Okul başladığından beri salgın bir hastalık olduğu için hastalanıyor, sürekli solunum yolu enfeksiyonu oluyor. 3 haftadır ara ara doktora getiriyoruz. İlaç yönünden de sıkıntılar var. O yüzden muadil ilaçlar kullanıyoruz, çocuğum bir türlü iyileşmedi’’ dedi.


 

banner2
Yorumlar (0)