Meclis Başkan Şentop'tan çok konuşulacak açıklama: Yeni bir Anayasa gereklidir

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, 'Türkiye'de Anayasalar ve Siyaset' başlıklı söyleşi düzenledi. Burada gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda da bulunan Şentop, Türkiye'ye yeni bir anayasanın gerekli olduğunu belirtti.

SİYASET 10.05.2022, 07:03
Meclis Başkan Şentop'tan çok konuşulacak açıklama: Yeni bir Anayasa gereklidir

Bilim, kitap, sanat, film, spor ve kariyer festivalinin açılışına katılmak için geldiği Sakarya'da üniversite öğrencileriyle bir araya gelen Şentop, 'Türkiye'de Anayasalar ve Siyaset' başlıklı söyleşi gerçekleştirdi. 2011 seçimleri öncesinde başlayan yeni Anayasa tartışmalarının ardından Meclis'te Anayasa Uzlaşma Komisyonu kurulduğunu belirten Şentop, komisyona AK Parti'nin "Başkanlık Sistemi" önerisini getirdiğini söyledi.

'TÜRKİYE'YE YENİ BİR ANAYASA GEREKLİDİR'

Türkiye'ye yeni bir anayasanın gerekli olduğunu belirten TBMM Başkanı Şentop, "İçerikten bağımsız olarak tamamen, halkın serbest oylarıyla seçilmiş parlamentonun bir anayasa yapması gerekiyor. Türkiye bunu hak ediyor şu andaki anayasa ne kadar değişiklikler yapılmış olsa da askeri dönemde yapılmış bir anayasa. Zaman içinde yapılmış değişikliklerle bütünlüğü bozulmuş diye de söylenebilir. Ama bunun yapılabilmesi için belli bir çoğunluğa ihtiyaç var.

PARLAMENTODAKİ DENGELER DEĞİŞTİĞİNDE...

Dolayısıyla yeni anayasa konusunda en azından prensip olarak mutabakat lazım. Meclis bunu yapabilir, ama samimiyetle bir yaklaşım ortaya koymak lazım. Önceki dönemde 61 ile başlayan anayasal sistemde, siyasetin alanını daraltan, vesayetçi sistemin işleyebilmesi için parlamenter sistemden yararlanmışlardır. Parlamento içindeki dengeleri değiştirdiğiniz zaman hükümet kurdurup hükümet düşürtebiliyorsunuz. Çünkü hükümet parlamento içi dengelere bağlı, bağımlı" dedi.

banner2
Yorumlar (0)
21
açık