KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, hükümet kurma görevini İçişleri Bakanı Üstel'e verdi

KKTC'de koalisyonun kurulmamasının ardından Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yeni hükümeti kurma görevini İçişleri Bakanı ve UBP milletvekili Ünal Üstel'e verdi.

SİYASET 10.05.2022, 07:56
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, hükümet kurma görevini İçişleri Bakanı Üstel'e verdi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümeti kurma görevini İçişleri Bakanı ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Girne Milletvekili Ünal Üstel'e verdi. Görevlendirmeyi, Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Tatar, 17.30'da UBP Genel Başkanı ve Başbakan Faiz Sucuoğlu'nu Cumhurbaşkanlığı'nda kabul etti.

İSTİŞARELERDEN SONRA DUYURULDU

Açıklamada, "Cumhurbaşkanı Tatar, UBP Genel Başkanı ve Başbakan Sucuoğlu ile istişarelerde bulunduktan sonra, Anayasa'nın 106. maddesinin 2'nci fıkrasına dayanarak UBP Girne Milletvekili Ünal Üstel'i yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi" denildi.

KKTC'de 23 Ocak'ta yapılan erken genel seçimleri UBP yüzde 39,54 ile ilk sırada bitirmişti. Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) yüzde 32,4, Demokrat Parti (DP) yüzde 7,41, Yeniden Doğuş Partisi (YDP) yüzde 6,39, Halkın Partisi (HP) yüzde 6,68 oy almıştı. Bu sonuçlara göre 50 kişilik Cumhuriyet Meclisinde UBP 24, CTP 18, DP 3, HP 3, YDP 2 sandalye elde etti.

banner2
Yorumlar (0)
24
açık